Piątek 10.03.2023

Oto, co lata turystycznych przejażdżek robią ze słoniem

Słonie znane są ze swoich rozmiarów i siły, ale turyści, którzy jeżdżą na ich grzbiecie, mogą wyrządzić wielką krzywdę, co pokazuje zdjęcie udostępnione przez grupę ratowników dzikich zwierząt w Tajlandii.Zdeformowany kręgosłup Pai Lin. Źródło: www.wfft.orgZdeformowany kręgosłup Pai Lin. Źródło: www.wfft.org

Zdjęcie dostarczone przez Fundację Przyjaciół Dzikiej Przyrody w Tajlandii (WFFT) przedstawia Pai Lin, 71-letnią samicę, której kręgosłup został zdeformowany po 25 latach pracy w branży turystycznej, gdzie była zmuszona przewozić turystów.
„Plecy Pai Lin wciąż noszą blizny po starych punktach nacisku” – czytamy na stronie fundacji. „Ten ciągły nacisk na ciała (słoni) może zniszczyć tkankę i kości na ich grzbiecie, powodując nieodwracalne fizyczne uszkodzenie ich kręgosłupa”

Przejażdżki na słoniach są popularnym zajęciem turystycznym w krajach Azji Południowo-Wschodniej, ale aktywiści twierdzą, że praktyka ta jest formą okrucieństwa wobec zwierząt.

Aktywiści mówią, że zwierzęta są również często maltretowane i wykorzystywane w innych branżach, takich jak trekking i pozyskiwanie drewna, a wiele z nich umiera z wycieńczenia i niedożywienia, ponieważ są dosłownie zapracowane na śmierć.

„Pai Lin przybyła do naszego sanktuarium w 2006 roku po pracy w tajskim przemyśle turystycznym” – powiedział CNN Edwin Wiek, dyrektor i założyciel WFFT.

„Została porzucona przez swojego poprzedniego właściciela, który uważał, że jest zbyt powolna i wiecznie cierpiąca i nie może już dobrze pracować” – dodał.

Tom Taylor, dyrektor projektu, dodał, że grzbiety słoni nie zostały zaprojektowane do przenoszenia dużych ciężarów. Ciągły nacisk na ich kręgosłupy ze strony turystów może skutkować trwałymi uszkodzeniami fizycznymi – co widać w Pai Linie”.

Grupa podzieliła się historią Pai Lin, aby podnieść świadomość na temat okrucieństwa wobec słoni.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że słonie, w przeciwieństwie do koni, nie są hodowane do jeżdżenia. Nie są zwierzętami udomowionymi i są zabierane ze środowiska naturalnego i trzymane w okropnych warunkach” – powiedział.

Lin dożywa swoich dni z 24 innymi uratowanymi słoniami w sanktuarium WFFT w pobliżu nadmorskiego miasta Hua Hin. Jest już starsza i przybrała na wadze. „Jest grubsza niż wtedy, gdy przyszła do nas po raz pierwszy” – powiedział Wiek. „Ale bardzo wyraźnie widać kształt jej kręgosłupa – to fizyczna deformacja, z którą będzie musiała żyć, ale radzi sobie dobrze”.
Po lewejPai Lin i jej zdeformowany kręgosłup, a z prawej słoń Thung Ngern, z typowym kręgosłupem w kształcie kopuły. Źródło: wfft.org
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “How Elephants’ Bodies Are Damaged by Tourist Rides”; data dostępu: 2023-03-10
Ocena (3.0) Oceń: