Niedziela 07.10.2018

Panowie, nie noście telefonu w kieszeni!

Zła wiadomość dla Panów. Analiza przygotowana przez badaczy z Izraela sugeruje, że mężczyźni, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą zmniejszać swoje szanse na posiadanie potomstwa – mikrofale emitowane przez te urządzenia obniżają jakość spermy.Wielu mężczyzn nosi telefony komórkowe w kieszeniach spodni. Naukowcy z z Centrum Medycznego Carmel oraz Instytutu Technologii Technion z Haify postanowili sprawdzić, czy ma to jakiś wpływ na  jakość spermy. W tym celu przeanalizowali zachowanie, dane demograficzne i sposoby korzystania z telefonu 106 mężczyzn. I co się okazało? Mężczyźni, którzy noszą komórki w kieszeniach spodni, w odległości nie większej niż 50 cm od pachwin, mieli problemy z płodnością.

Co konkretnie wpływa negatywnie na jakość spermy? Uważamy, że za obniżenie jakości nasienia odpowiedzialne są emitowane przez komórki mikrofale, które powodują przegrzanie jąder – powiedziała dr Martha Dirnfeld, z Instytutu Technologii Technion z Haify. Plemniki lubią zimno. Najlepiej czują się w temperaturze ok. 1-2 st. C niższej od temperatury ciała. Narażanie jąder na ciepło, prowadzi do istotnego pogorszenia się jakości spermy.

Nie tylko noszenie telefonu w kieszeni powoduje zmniejszenie liczby plemników, ale rozmowy przez telefon również. Badania wykazały, że u mężczyzn, którzy rozmawiali przez telefon dłużej niż godzinę dziennie, jest dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia bezpłodności, niż u osób, które rozmawiają przez telefon krócej.

Z roku na rok zwiększa się odsetek bezdzietnych par z powodu męskiej niepłodności. Do tej pory nie udało się jednoznacznie udowodnić ani stopnia szkodliwości telefonów komórkowych ani też wykazać, że są w pełni bezpieczne. Wiodący naukowcy podejrzewają, że jest wiele czynników pośrednich, które za to odpowiadają. Potrzebne są dalsze badania, szczególnie że telefony komórkowe są obecnie używane na świecie na ogromną skalę.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „Reproductive BioMedicine Online”.


Ekologia.plOcena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy