Poniedziałek 09.03.2020

Pestycydy niszczą mózgi młodych pszczół

Trzmiele mają kłopoty. Szanse na zauważenie pracowitych zapylaczy w Europie i Ameryce spadły o ponad 30%.Pestycydy wpływają już na larwy pszczół, zmieniając ich mózgi. Fot. shutterstockPestycydy wpływają już na larwy pszczół, zmieniając ich mózgi. Fot. shutterstock
Pestycydy nie są oczywiście dobre dla pszczół, ale nowe badania sugerują, że wpływ środków owadobójczych na malejącą populację trzmieli wykracza poza zwykłe zabijanie dorosłych osobników.  

Badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London ujawniają, że larwy pszczół narażone na pestycydy rozwijają się inaczej. Co to oznacza? Mówiąc dokładniej, młode pszczoły, które spożywają pestycydy, mają mniejsze mózgi.
W eksperymencie naukowcy wzbogacili nektar neonikotynoidami w podobnym stężeniu, które znaleziono w dzikich kwiatach. Następnie wprowadzili go do laboratoryjnej kolonii pszczół.

Naukowcy z Imperial College London skanowali mózgi pszczół narażonych na imidaklopryd, środek owadobójczy o podobnym składzie chemicznym jak nikotyna. Odkryli, że kluczowy obszar mózgu, który ułatwia naukę, u owadów narażonych na imidaklopryd rozwijał się zdecydowanie gorzej, niż u owadów, które nie miały kontaktu z pestycydami.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B pokazują, że pozostałości tego insektycydu w kwiatach i roślinach mogą powodować trwałe uszkodzenie mózgu u pszczół.

Zespół badaczy zastosował szczegółowe skany mikro-CT, aby uzyskać niespotykany wgląd w rozwój mózgów pszczół. Naukowcy przeskanowali mózgi blisko 100 pszczół z różnych kolonii i stwierdzili, że owady, które były narażone na pestycydy, miały mniejszą objętość ważnej części mózgu owada, zwaną ciałem grzybkowatym.

Wiadomo, że ciało grzybkowate jest zaangażowane w zdolność uczenia się owadów. Potwierdza to sugestię, że mniejsza objętość ciała grzybkowatego związana z narażeniem na pestycydy, jest przyczyną słabej wydajności pszczół.

„Kolonie pszczół działają jak superorganizmy, więc kiedy jakiekolwiek toksyny dostaną się do kolonii, mogą potencjalnie powodować problemy z rozwojem wewnątrz tego superorganizmu” ‒ powiedział Dr Richard Gill, starszy wykładowca w Imperial College London's Department of Life Sciences i autor badania.

„Młode pszczoły karmione żywnością skażoną pestycydami, miały mniejszy wzrost części mózgu, co doprowadziło do tego, że już jako dorosłe owady miały mniejsze i upośledzone funkcjonalnie mózgi; ten efekt, wydawał się być trwały i nieodwracalny” ‒ dodał.

Utrata trzmieli może przyczynić się do zmniejszenia różnorodności biologicznej i potencjalnie wpłynąć na nasze zaopatrzenie w żywność, ponieważ pszczoły zapylają wiele roślin, które stanowią podstawę naszej diety.

Dlatego stosowanie niektórych insektycydów, takich jak imidachlopryd, znanych również jako neonikotynoidy, jest ograniczone w Unii Europejskiej, ale nie na całym świecie.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.imperial.ac.uk/news/195793/pesticides-impair-baby-brain-development/”; data dostępu: 2020-03-09
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy