Słynne plaże Bali są zasypywane plastikowymi śmieciami, co zdaniem ekspertów staje się corocznym wydarzeniem ze względu na monsunową pogodę, złe zarządzanie odpadami i globalny kryzys zanieczyszczenia mórz.

Władze z trudem nadążają za falą śmieci wyrzucanych na balijskie plaże. Według państwowej agencji informacyjnej Antara, mieszkańcy obszaru Badung na indonezyjskiej wyspie usunęli z plaży 30 ton morskich odpadów. „Około 70% odpadów morskich to odpady z tworzyw sztucznych” ‒ powiedział Antarze pułkownik Made Mahaparta z regionalnego dowództwa wojskowego Udayana.
Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem w Indonezji. W listopadzie 2018 roku w pobliżu wyspy Kapota w Parku Narodowym Wakatobi, niedaleko Sulawesi, znaleziono martwego wieloryba, który miał w żołądku 6 kg odpadów plastikowych.
W kwietniu rząd Indonezji uruchomił plan radykalnego ograniczenia ilości odpadów plastikowych ‒ poinformowała Antara. Plan obejmuje zmniejszenie ilości odpadów plastikowych w oceanach o 70% do 2025 roku i całkowitą eliminację plastiku do 2040 roku.
Ekologia.pl (JS)