Poniedziałek 04.01.2021

Plaże Bali zasypane falą plastikowych śmieci

Słynne plaże Bali są zasypywane plastikowymi śmieciami, co zdaniem ekspertów staje się corocznym wydarzeniem ze względu na monsunową pogodę, złe zarządzanie odpadami i globalny kryzys zanieczyszczenia mórz.Tony zalegających śmieci na Bali, fot. shutterstock Tony zalegających śmieci na Bali, fot. shutterstock

Władze z trudem nadążają za falą śmieci wyrzucanych na balijskie plaże. Według państwowej agencji informacyjnej Antara, mieszkańcy obszaru Badung na indonezyjskiej wyspie usunęli z plaży 30 ton morskich odpadów. „Około 70% odpadów morskich to odpady z tworzyw sztucznych” ‒ powiedział Antarze pułkownik Made Mahaparta z regionalnego dowództwa wojskowego Udayana.
Śmieci załadowano na ciężarówki i przewieziono na składowisko. Jak poinformował szef Biura Ochrony Środowiska Badung, Wayan Puja, co roku w porze monsunowej tony  plastikowych śmieci i innych odpadów morskich pojawia się na plaży Kuta.

Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem w Indonezji. W listopadzie 2018 roku w pobliżu wyspy Kapota w Parku Narodowym Wakatobi, niedaleko Sulawesi, znaleziono martwego wieloryba, który miał w żołądku 6 kg odpadów plastikowych.

W kwietniu rząd Indonezji uruchomił plan radykalnego ograniczenia ilości odpadów plastikowych ‒ poinformowała Antara. Plan obejmuje zmniejszenie ilości odpadów plastikowych w oceanach o 70% do 2025 roku i całkowitą eliminację plastiku do 2040 roku.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2021/jan/04/balis-beaches-buried-in-tide-of-plastic-rubbish-as-monsoon”; data dostępu: 2021-01-04
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy