Piątek 09.08.2019

„Podatek od mięsa” ma pomóc walczyć ze zmianami klimatu

Mieszkańcy Niemiec mogą wkrótce więcej zapłacić za steki, kotlety wieprzowe i kiełbaski. Niemieccy ustawodawcy zaproponowali w środę podniesienie podatku od sprzedaży mięsa, aby pomóc chronić klimat i poprawić dobrostan zwierząt, rozpalając debatę w kraju znanym z zamiłowania do kiełbas.fot. shutterstockfot. shutterstock

Do 19 procent ma wzrosnąć podatek VAT na mięso w Niemczech. Obecnie stawka ta wynosi 7 procent. Taką zmianę proponują politycy współrządzących socjaldemokratów (SPD) i opozycyjnych Zielonych.
„Popieram zniesienie obniżki podatku VAT na mięso i wykorzystywanie go w celu zwiększenia dobrostanu zwierząt” - powiedział dziennikowi Die Welt rzecznik rolnictwa Zielonych Friedrich Ostendorff.

Niemieckie stowarzyszenie rolników stwierdziło, że rolnicy, a nie państwo, potrzebują wsparcia w rozwoju gospodarstw hodowlanych, na przykład umożliwiając zwierzętom więcej przestrzeni do chowu.

Albert Stegemann, rzecznik ds. Rolnictwa w partii Merkel, powiedział, że jest otwarty na pomysł dodatkowego podatku od mięsa, ale z jednym zastrzeżeniem. „Taki podatek może być konstruktywną propozycją” - powiedział Stegemann. „Jednak dodatkowe dochody z podatków powinny zostać wykorzystane na wsparcie hodowców zwierząt, aby pomóc im w restrukturyzacji swoich gospodarstw”.

Pojawia się coraz więcej badań, które pokazują, że sektor hodowlany jest odpowiedzialny za około 14,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Chodzi głównie o krowy produkujące metan – którego emisja jest porównywalna do wszystkich bezpośrednich emisji z samochodów, samolotów, statków i innych środków transportu.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.rt.com/business/465973-germany-meat-tax-increase/”; data dostępu: 2019-08-09
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy