Wtorek 23.06.2020

Pojemniki wielokrotnego użytku bezpieczne podczas pandemii Covid-19

Wraz z rozpowszechnieniem się COVID-19 wiele sklepów zmieniło swoje zasady, mówiąc, że pojemniki i torby wielokrotnego użytku nie są już mile widziane. Było to frustrujące dla wielu ekologicznie nastawionych klientów, którzy starają się minimalizować ilość plastiku w swoim otoczeniu. To tak, jakbyśmy zrobili jeden krok do przodu i 10 kroków do tyłu. Ale na horyzoncie pojawia się nadzieja. Grupa 119 naukowców z 18 krajów, epidemiologów, wirusologów, biologów, chemików i lekarzy,  podpisała i opublikowała oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów wielokrotnego użytku, a ich wnioski są jasne: stosowanie produktów wielokrotnego użytku, przy zachowaniu podstawowej higieny, jest bezpieczne.fot. shutterstockfot. shutterstock

Chociaż uważa się, że koronawirus jest zdolny do rozprzestrzeniania się poprzez dotykanie zakażonych powierzchni, dowody wskazują, że wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez wdychanie aerozolowych kropelek, a nie poprzez kontakt z powierzchniami – twierdzą naukowcy.

Badacze zaznaczają, że produkty jednorazowego użytku mogą nieść takie same zagrożenia, jak produkty wielokrotnego użytku. Należy założyć, że każda powierzchnia może być skażona wirusem, także przedmioty oznaczone, jako jednorazowe.
„Jedno badanie wykazało, że wirus był aktywny do 24 godzin na papierze i tekturze, a od 2 do 3 dni na plastiku i stali nierdzewnej. W innym badaniu wykazano, że wirus na papierze drukowanym lub bibule znikał po zaledwie trzech godzinach, podczas gdy nadal był aktywny do 1 dnia na tkaninie, do 3 dni na szkle i 6 dni na plastiku i stali nierdzewnej. ”

Mając to na uwadze, produkty wielokrotnego użytku mają tę zaletę, że można je czyścić. Mydło i gorąca woda pozostają najsilniejszą obroną przed koronawirusem, zarówno na rękach, jak i przy torbach i pojemnikach na zakupy spożywcze. Zatem jeśli wkładasz torby do pralki i myjesz pojemniki w zmywarce, prawdopodobnie jesteś o krok dalej niż wtedy, gdy chwytasz plastikowe torby na zakupy ze stosu oferowanego przy kasie.

To oświadczenie pojawia się w kluczowym momencie. Gdy Unia Europejska jest na dobrej drodze do wprowadzenia zakazu stosowania wielu plastików jednorazowego użytku do 2021 r., przemysł tworzyw sztucznych chętnie szuka jakiejkolwiek wymówki, by opóźnić i wzbudzić wątpliwości co do takich zakazów. A pandemia im kolejną wymówkę.

Na przykład na początku tego roku Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych zwróciło się do Agencji ds. Żywności i Leków oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych o „publiczne oświadczenie w sprawie korzyści dla zdrowia i bezpieczeństwa w przypadku stosowania plastików jednorazowego użytku [i] zabranie głosu w sprawie zakazów dotyczących tych produktów, jako zagrożenia bezpieczeństwa publicznego”. Na szczęście możemy być pewni, że według ponad 100 naukowców, opakowania wielokrotnego użytku nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - i to są ludzie, których powinniśmy słuchać, a nie lobbystów branżowych.

Charlotte Williams, profesor chemii z Oxford University, która podpisała oświadczenie, powiedziała Guardianowi: „Mam nadzieję, że wyjdziemy z kryzysu COVID-19 bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby rozwiązać zgubne problemy związane z tworzywami sztucznymi w środowisku. W reakcji społeczeństwa na kryzys COVID powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć nadmiernej konsumpcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, szczególnie w zastosowaniach takich jak opakowania. ”

Rzeczywiście, ekolodzy we Francji zauważyli już wzrost ilości „COVID-owych odpadów” znalezionych na plażach i wodach przybrzeżnych - masek, rękawiczek, butelek do dezynfekcji rąk i innych pozostałości pandemii. Czy sytuacja będzie się pogarszać? To wszystko zależy od nas!
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/jun/22/reusable-containers-safe-during-covid-19-pandemic-say-experts”; data dostępu: 2020-06-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy