Piątek 17.07.2020

Polacy chcą, by testy na zwierzętach stały się już przeszłością

Prawie ¾ mieszkańców UE twierdzi, że Unia Europejska powinna ustalić wiążące cele i ostateczne terminy dla całkowitego odejścia od testów na zwierzętach w państwach członkowskich ‒ wynika z badań sondażowych organizacji Cruelty Free Europe. W Polsce 80 % dorosłych osób zgadza się, że Unia Europejska powinna więcej inwestować w metody badawcze będące alternatywami do testów na zwierzętach.Prawie ¾ mieszkańców UE twierdzi, że Unia Europejska powinna ustalić wiążące cele i ostateczne terminy dla całkowitego odejścia od testów na zwierzętach w państwach członkowskich ‒ wynika z badań sondażowych organizacji Cruelty Free Europe. W Polsce 80 % fot. shutterstock

W sondażu prowadzonym przez Savanta ComRes w czerwcu, ponad 70 % ankietowanych z 12 krajów UE zgodziła się, że UE powinna wyznaczyć zobowiązujące cele i ostateczne terminy dla całkowitego odejścia od testów na zwierzętach.

Co najmniej ¾ ankietowanych w Portugalii (85 %), Chorwacji (84 %), Polsce (80 %), Rumunii (80 %), Włoszech (79 %), Niemiec (76 %) i Francji (75 %) zgadza się, że UE powinna inwestować więcej w rozwijanie metod alternatywnych do testów na zwierzętach.
W Polsce 75 % ankietowanych zgadza się, co do stwierdzenia, że UE powinna wyznaczyć konkretne cele i terminy wycofania testów na zwierzętach. 74 % Polaków uważa, że testowanie kosmetyków i ich składników z wykorzystanie zwierząt jest nieakceptowalne, podczas gdy 78 % ankietowanych twierdzi, że testowanie chemii gospodarczej z wykorzystanie zwierząt powinno być zakazane w państwach UE.

Ponad 90 % nowych substancji, które okazują się bezpieczne i efektywnie działające w testach na zwierzętach, w badaniach klinicznych z udziałem ludzi nie przechodzą pozytywnie testów. Mimo takich danych, pomiędzy 2015, a 2017 rokiem w Europie wykonano 30 milionów eksperymentów na zwierzętach. Ponadto, raport Komisji na temat wdrożenia dyrektywy 2010/63/EU dot. ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych pokazuje, że ponad 12 milionów zwierząt zostało rozmnożonych do testów.

Dr Katy Tayler, Dyrektorka ds. Nauki w Cruelty Free Europe twierdzi: „Nie jest wystarczające to, że w naszych próbach opracowania leczenia ludzkich chorób czy testów taksometrycznych w celu ochrony ludzi i środowiska, my nadal prowadzimy nieudane, przestarzałe i nierzetelne testy na zwierzętach. UE musi stworzyć strukturę motywującą do nowych i nowoczesnych metod niewykorzystujących zwierząt, które okażą się istotne dla ochrony mieszkańców oraz środowiska, a także będą sprzyjały innowacjom i postępowi. Cele i ostateczne terminy dotyczące odejścia od niezrównoważonych praktyk oraz zastąpienia ich przez lepsze ustawy, mają aktualnie miejsce w UE – tak jak w przypadku emisji dwutlenku węgla, odpadów czy segregacji śmierci. Nasz sondaż pokazał, że społeczność państw członkowskich UE jest przygotowane na to, aby testy na zwierzętach stały się już przeszłością. Teraz jest czas na ich przedstawicieli, aby wysłuchali i wdrożyli plan, który zakończy okrutne i niepotrzebne cierpienie zwierząt w europejskich laboratoriach raz na zawsze.”
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy