Polska bez smogu? To możliwe!

Piątek 30.03.2018
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Mimo wiosny w kalendarzu problem jakości powietrza wciąż budzi olbrzymie emocje. Kolejne samorządy adresują do Premiera prośby o objęcie również ich terytorium programem „Polska bez smogu”. Padają różne argumenty, ale z kluczowym z nich nie sposób się nie zgodzić – powietrze nie zna granic, więc jeśli Polska rzeczywiście ma być „bez smogu”, potrzeba działań obejmujących swym zasięgiem cały kraj.


Miesiąc temu rząd ogłosił rozpoczęcie programu termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027. Zgodnie ze słowami Premiera, które padły podczas konferencji prasowej inaugurującej program „Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze”.

W ramach programu dostępne będzie wsparcie finansowe na inwestycje związane z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Jak pokazują dane Ministerstwa Środowiska, to indywidualne ogrzewanie domów jednorodzinnych odpowiada za 40% emisji pyłów i 78% emisji niezwykle toksycznego i rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Z uwagi na bardzo mały rozmiar cząsteczek składających się na zanieczyszczenia powietrza, które ingerują nie tylko w układ oddechowy, ale również przedostają się do układu krwionośnego, problem smogu ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. W Polsce w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera przedwcześnie rocznie ok 48 tys. osób.

Skąd się bierze smog? Używamy złej jakości paliwa w starych wysoce emisyjnych piecach i kotłach. W Polsce domy jednorodzinne stanowią 90% wszystkich budynków mieszkalnych, a ponad 70% z nich ma niski lub bardzo niski standard energetyczny, w więc potrzeba dużej ilości energii, aby je odpowiednio ogrzać. W związku z tym, aby móc utrzymać odpowiednią temperaturę mieszkańcy używają taniego paliwa, co dramatycznie pogarsza jakość powietrza lokalnego. Sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże problemu – budynek nadal będzie potrzebował dużo energii. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest proponowana przez rząd termomodernizacja. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jedynie odpowiednio przeprowadzona, kompleksowa inwestycja, może przynieść oczekiwany rezultat.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy