Piątek 20.09.2019

Polska młodzież dołącza do globalnego strajku klimatycznego

Strajki klimatyczne opanowały świat! W ponad 150 krajach na 7 kontynentach odbywają się manifestacje koncentrujące się wokół problemu kryzysu klimatycznego. Do strajku klimatycznego przyłączyła się także polska młodzież z ponad 60 miast.fot. shutterstockfot. shutterstock

„Protest Tysięcy Miast” odbywa się w 60 polskich miastach – między innymi w Poznaniu, Zakopanem, Łodzi, Lublinie czy Krakowie.
„20 września będzie ten dzień, w którym zaczniemy zmianę. Nasz wspólny głos dotrze do polityków - nie będą mogli nas zignorować; będzie nas zbyt wiele. To jest ten moment, by się dołączyć, ten moment, kiedy dłużej nie możemy się przyglądać, gdy nasz świat umiera. (…) Nasz strajk jest ważniejszy niż jeden dzień w szkole, jeden dzień w pracy czy jakimkolwiek innym miejscu. Nasz strajk może realnie coś zmienić” ‒ czytamy w oficjalnym komunikacie Strajku Klimatycznego.

Podczas strajków podnoszone jest hasło „sprawiedliwość klimatyczna”. Jest to sposób patrzenia na kryzys klimatyczny nie tylko jako kwestię środowiskową, ale także polityczną i etyczną. W skali światowej kraje i społeczności najbardziej dotknięte zmianami klimatu są również najbiedniejsze. Aktywiści twierdzą, że w celu osiągnięcia sprawiedliwości klimatycznej systemy polityczne i gospodarcze na świecie wymagają reformy.

Nadrzędnym celem jest zobowiązanie rządów do porzucenia paliw kopalnych i przejścia w 100% na odnawialną energię. Inne cele obejmują upewnienie się, że kraje rozwinięte ponoszą większą odpowiedzialność finansową za to, że historycznie były głównymi motorami kryzysu, oraz zakończenie „korporacyjnej ingerencji” w rozmowy klimatyczne.

„Globalny Strajk Klimatyczny” odbywa się na trzy dni szczytem klimatycznym zwołanym przez sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy