Środa 05.12.2018

Polska uhonorowana Skamieliną Dnia!

Polski rząd jako pierwszy został uhonorowany anty-nagrodą – Skamieliną Dnia (). To niechlubne wyróżnienie przyznano za wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który uznał, że nie widzi sprzeczności między ochroną klimatu a wykorzystaniem węgla.Fot. Greenpeace PolskaFot. Greenpeace Polska

Podczas poniedziałkowego otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach COP24, prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził, że Polska ma rezerwy węgla na co najmniej 200 lat. Następnie, przemawiając podczas akademii barbórkowej Grupy Tauron, podkreślił, że polski przemysł wydobywczy i górnictwo stanowią “jeden z fundamentów polskiej gospodarki” i są “w dużej mierze" gwarancją suwerenność energetycznej kraju.

Ekolodzy zwracają uwagę, że istnieje duży kontrast między słowami prezydenta i nauką – ostatni raport IPCC wyraźnie stwierdza, że mamy 12 lat więcej, aby uratować świat i realizować ambitne działania w dziedzinie ochrony klimatu. Jednym z takich działań jest rezygnacja z paliw kopalnych, w tym z węgla.

„To nie przypadek, że Polska, która przewodzi Szczytowi Klimatycznemu COP24, jako pierwsza dostała antynagrodę Skamielina Dnia. Słuchając w Katowicach Prezydenta Dudy, premiera Morawieckiego i członków rządu nie mogę przestać się dziwić, jak można tak bardzo nie rozumieć powagi sytuacji i kryzysu klimatycznego, a także tego, ile złego wyrządza się taką postawą Polsce. Stanie murem za spalaniem węgla, wbrew jednoznacznemu głosowi nauki, zwalczanie jakichkolwiek ambicji w walce ze zmianami klimatu, wreszcie przyznawanie, że inwestycje w elektrownie węglowe nie mają sensu, ale i tak będziemy je robić - to wszystko sprawia, że włos się jeży na głowie. – skomentował przyznanie Skamiliny Dnia, Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska

Nagroda „Fossil of the day” (Skamielina Dnia) przyznawana jest przez grupę organizacji pozarządowych zrzeszonych w Climate Action Network (CAN) każdego dnia negocjacji klimatycznych od 1999 r.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy