Sobota 02.03.2013

Polski platan drugi w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Europejskie Drzewo Roku. Platan z Kóz na miejscu drugim!Europejskie Drzewo Roku. Platan z Kóz na miejscu drugim!

Platan z Kóz zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajęło drzewo z Węgier, również platan – poinformował Klubu Gaja.W internetowym plebiscycie na koziański platan oddano 13 898 głosów. Platan z Węgier uzyskał 14 205 głosów (o 307 więcej niż drzewo z Polski). Trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, na którego oddano 5 785 głosów.

„Mimo, że platan z Polski nie wygrał to, co działo się wokół niego podczas, trwającego miesiąc, głosowania potwierdziło ideę konkursu: drzewa jednoczą ludzi i inspirują do wspólnego działania.” – komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W internetowym plebiscycie platan z Polski od początku prowadził. Wraz z 250-letnim platanem z Węgier (z miasta Eger) szybko stał się liderem konkursu. Oba drzewa miały zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kandydatami: lipą z Czech, grupą drzew (morwa i dwa orzechy) z Bułgarii, platanem ze Słowacji i dębem z Irlandii.  

Drugie miejsce w konkursie jest dla nas wszystkich sukcesem. O platanie rosnącym w miejscowości Kozy usłyszała cała Polska! Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w głosowanie i oddali głos na koziańskiego platana – mówi Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy.

200-letni platan rośnie w parku w centrum Kóz ( woj. śląskie). Ma 4, 82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. W 2012 roku platan wygrał konkurs Drzewo Roku organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa.

Platan dla mieszkańców Kóz jest symbolem rodziny – pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.  Pod platanem odbywają się konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku, organizowany przez czeską organizację Nadace Partnerství, ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z kilku krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

Wyniki głosowania na: www.treeoftheyear.org
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy