Piątek 16.05.2014

Południe Polski walczy ze skutkami burz i ulew

By Kolanin (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia CommonsBy Kolanin (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Polsce. Rośnie poziom wody na południu kraju – w 51 miejscach na rzekach w trzech południowych województwach zostały przekroczone stany alarmowe: 32 w woj. małopolskim, 11 w woj. podkarpackim i 8 w woj. Śląskim – informuje IMGW.


Południe Polski walczy ze skutkami ulew – stany alarmowe zostały przekroczone w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku. Wiatr uszkodził linie energetyczne, są lokalne podtopienia. W powiecie bieszczadzkim gwałtownie wezbrały potoki i trzeba było ewakuować ludzi. W Dębicy w kanale burzowym utonął mężczyzna, a w Warszawie – spadający konar zabił kobietę. Straż pożarna usuwa połamane gałęzie i drzewa tarasujące drogi. Silny wiatr uszkodził sieci energetyczne. Bez prądu pozostaje 43 tys. odbiorców na terenie, 19 tys. na terenie woj. Podkarpackiego, 2 tys. na Śląsku.

Jak prezentuje się sytuacja na terenie konkretnych województw?

Małopolskie
Intensywne opady deszczu (od 30 mm do 115 mm w górach) oraz zwiększone zrzuty wód ze zbiorników spowodowały, że stan wód w głównych rzekach podniósł się do stanów powyżej alarmowych. Lokalnie woda wylała z mniejszych rzek i ciekach wodnych. Są liczne podtopienia. Silny wiatr spowodował awarie energetyczne oraz uszkodzenia dachów (głównie w powiecie limanowskim). Uaktywniły się osuwiska, głównie na terenie powiatu nowosądeckiego - ewakuowano 15 osób (Barcice, gm. Stary Sącz).

Ze względu na możliwość wylania Raby na zamieszkałe ogródki działkowe ewakuowano 8 osób (Osieczany, gm. Myślenice). Ze względu na podtopienie 3 posesji ewakuowano 15 osób (Sucha Beskidzka). Z powodu podtopienia posesji ewakuowano 13 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowej (pow. nowosądecki).

Nie odnotowano istotnych utrudnień w funkcjonowaniu portu lotniczego w Balicach. Z powodu wylania wody z rzek i rowów melioracyjnych nieprzejezdne były lokalnie drogi: 1 krajowa, 4 wojewódzkie i 2 powiatowe oraz 1 odcinek szlaku kolejowego. Policja zorganizowała objazdy.

Podkarpackie
Intensywne opady deszczu (od 55 do 70 mm za 12 godz.) w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone o 50 do 100 cm. Teraz jednak widać tendencję spadkową na dopływach Wisłoki (Ropa i Jasiołka) oraz Sanie i jego bieszczadzkich dopływach (Hoczewka i Osława).

Najtrudniejsza sytuacja była na terenie powiatu bieszczadzkiego w Ustrzykach Dolnych, Krościenku, i. Olszanicy, gdzie po gwałtownych opadach woda przybrała  w rzece Strwiąż i potokach górskich. Tworzyło to zagrożenie dla ludzi o domów. Uszkodzona została ściana bloku mieszkalnego przy ul. Fabrycznej w Ustrzykach Dolnych. Blok stoi blisko Strwiąży. Budynek opuściło 70 osób.

Ponadto częściowo podtopionych i zalanych zostało:12 obiektów w m. Krościenko – ewakuowano łącznie 10 osób;4 budynki w m. Ustrzyki Dolne – ewakuowano 1 osobę; 3 budynki mieszkalne w m. Łodyna.

Teraz sytuacja na terenie powiatu bieszczadzkiego stabilizuje się, woda cofnęła się do koryta rzeki. Na miejscu przebywa wojewoda podkarpacki.

Śląskie
W Bielsku-Białej - uszkodzonych zostało 40 stacji transformatorowych- prądu nie ma 2100 odbiorców z pow. żywieckiego. W Gliwicach - uszkodzonych 6 stacji transformatorowych - energii elektrycznej nie ma 403 odbiorców z pow. wodzisławskiego.

Mazowieckie
W Warszawie zginęła 65-letnia kobieta przygnieciona przez konar złamany przez silny wiatr.

Opolskie
Nie ma awarii energetycznych. Wszystkie drogi są przejezdne. Nie odnotowano podtopień. Straż pożarna interweniowała 26 – głównie chodziło o połamane gałęzie.

Stany wód rzek Opolszczyzny układają się w strefie stanów niskich i średnich. W strefie stanów wysokich znajdują się wodowskazy: Nysa Kłodzka (za zbiornikiem nyskim) stan 227 cm (stan ostrzegawczy 380 cm) – tendencja stała, Branice – boczne koryto Opawy stan 168 cm (stan ostrzegawczy 190 cm) – tendencja stała.

Na terenie województwa opolskiego nie ma teraz zagrożenia powodziowego.

Świętokrzyskie
Na rzekach województwa nie odnotowano stanów ostrzegawczych ani alarmowych. Wczoraj wieczorem silny wiatr w południowych powiatach województwa (kazimierskim, pińczowskim, staszowskim i sandomierskim) łamał i wywracał drzewa. Straż pożarna musiała interweniować 60 razy. Z powodu silnego wiatru w województwie świętokrzyskim nieczynne są 32 stacje transformatorowe, prądu nie ma 1200 odbiorców.

Workami z piaskiem podwyższono wał na Wiśle w Sandomierzu (odcinek Koćmierzów w kierunku granicy z województwem podkarpackim, w sumie 410 m). Nadbudowano koronę wału na wysokość 40 cm. Drogi i linie kolejowe przejezdne.

Lubelskie
Nie ma większych problemów. Silne wiatry połamały drzewa i konary − koniecznych było 140 interwencji konarów. Na odnotowano większych awarii energetycznych, na ma nieprzejezdnych dróg, linii kolejowych oraz podtopień.

Dolnośląskie
Wszystkie linie kolejowe, drogi przejezdne. Brak zdarzeń związanych z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
[CC BY 3.0 PL ]
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy