Czwartek 02.03.2023

Ponad 1,7 miliona Europejczyków popiera zakaz hodowli zwierząt na futro

Z dniem 1 marca zakończyła się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej. Podpisało ją ponad 1,7 miliona osób, w tym ok. 108 tys. Polek i Polaków.Aktywiści - Fur Free Europe, fot. Otwarte KlatkiAktywiści - Fur Free Europe, fot. Otwarte Klatki
Inicjatywa rozpoczęła się 18 maja 2022 roku z założeniem zebrania 1 miliona podpisów w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Jej celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer do krajów UE.
Aktywiści z ponad 80 organizacji prozwierzęcych, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki, zebrali 1 milion podpisów w ciągu 7 miesięcy, bijąc wszelkie rekordy i czyniąc inicjatywę #FurFreeEurope jedną z najbardziej udanych w historii. Wczoraj wieczorem oficjalnie petycja, którą  poparło ponad 1,7 miliona osób, została zamknięta. Podpisy zostaną następnie wysłane do weryfikacji, zanim zostaną przedstawione Komisji Europejskiej.

– Jesteśmy bardzo wzruszeni, że kolejny raz Europejczycy okazali empatię i współczucie wobec zwierząt. Duża część krajów europejskich już wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futro, m.in. Holandia, Czechy, Włochy, Irlandia czy Łotwa, dlatego mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kropką nad i oraz że wspólnymi siłami zakończymy ten okrutny przemysł w całej Unii Europejskiej – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Przez najbliższe trzy miesiące zebrane podpisy będą weryfikowane przez państwa członkowskie, a następnie przekazane Komisji Europejskiej, która będzie musiała rozważyć wniosek i udzielić odpowiedzi w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Jak podkreślają aktywiści, nie tylko sukces zbiórki, ale też wyjątkowe okoliczności zadecydowały o tym, aby przekazać podpisy do weryfikacji jak najszybciej.

– Trwa rewizja wszystkich unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt, a do tego pod koniec 2023 roku ma zostać przedstawiony projekt wniosku ustawodawczego w związku z zakazem chowu i hodowli zwierząt w klatkach, co jest wynikiem innej inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej” – tłumaczy Marta Korzeniak – Liczymy, że w trakcie prac Komisja Europejska zauważy ogromne poparcie Europejczyków dla inicjatywy Europa Bez Futer i uwzględni zakaz hodowli zwierząt na futro w zmianach legislacyjnych, mających na celu zwiększenie ochrony zwierząt w Unii Europejskiej – dodaje Korzeniak.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Ponad 70% Polek i Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne, większość z nas nie kupuje też elementów odzieży zawierających futro zwierzęce.

Akcję #EuropaBezFuter wsparło wiele znanych osób, m.in. Maja Ostaszewska, Marta Manowska, Kasia i Jacek Sienkiewicz (Kwiat Jabłoni), Maciej Zakościelny, Karolina Korwin-Piotrowska, Julia Kuczyńska (Maffashion), Julia Wieniawa, Zofia Zborowska-Wrona, DonGURALesko czy Kuba Grabowski.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.4) Oceń: