Czwartek 30.01.2020

Ponad 7 tys. osób zarażonych. Czy czeka nas epidemia koronawirusa?

Liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 170. Wirus rozprzestrzenił się już na wszystkie regiony Chin kontynentalnych.fot. shutterstockfot. shutterstock

Chińskie władze ds. Zdrowia poinformowały, że na dzień 29 stycznia w kraju odnotowano 7 711 potwierdzonych przypadków zarażeniem koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 170 ‒ w porównaniu ze 132 zgłoszonymi w środę, co stanowi wzrost o 29%.  Zakażenia rozprzestrzeniły się na co najmniej 16 innych krajów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która początkowo bagatelizowała wagę choroby, ostrzegła wszystkie rządy, by były „w pogotowiu”, a komitet ratunkowy agencji ONZ ma się spotkać w czwartek, aby zdecydować, czy ogłosić ogólnoświatową epidemię.

Szef WHO, dr Michael Ryan, powiedział, że nieliczne przypadki rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi poza Chinami ‒ w Japonii, Niemczech, Kanadzie i Wietnamie - są „bardzo niepokojące”.

Miasto Wuhan zostało odcięte od świata, a Chiny wprowadziły liczne ograniczenia transportu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Ludzie, którzy byli w prowincji Hubei, są również proszeni przez swoich pracodawców, aby pracowali z domu, dopóki sytuacja się nie uspokoi.

Kilka międzynarodowych linii lotniczych zatrzymało lub ograniczyło trasy do Chin, a firmy takie jak Google, Starbucks i Tesla zamknęły swoje sklepy lub zaprzestały działalności. Coraz więcej krajów radzi swoim obywatelom, aby unikali wszelkich niepotrzebnych podróży do Chin.

Co to jest koronawirus?

Koronawirus prawdopodobnie pochodzi od zwierząt. Wiele osób zarażonych pracowało lub często robiło zakupy na targu owoców morza Huanan w centrum chińskiego miasta, które sprzedawało także żywe i świeżo ubite zwierzęta.

Nie ma konkretnego leku ani szczepionki na wirusa. Wirus może powodować ciężką ostrą infekcję dróg oddechowych i prowadzić do śmierci. Podobnie jak wirusy Sars i grypy, koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy