Piątek 07.10.2016

Porozumienie klimatyczne wchodzi w życie

fot. dreamstimefot. dreamstime

W środę, 5 października 2016 r. Unia Europejska i 10 państw przekazały dokumenty ratyfikacyjne. Wymogi formalne zostały spełnione. Porozumienie klimatyczne wejdzie w życie 4 listopada 2016 roku, czyli tuż przed szczytem klimatycznym w Marakeszu.W sumie 73 państwa oraz Unia Europejska odpowiedzialne łącznie za 58,82 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych ratyfikowało porozumienie klimatyczne. W  środę, 5 października br. dokumenty przekazały Austria, Boliwia, Francja, Kanada, Malta, Nepal, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Węgry oraz Unia Europejska. Porozumienie paryskie zacznie formalnie obowiązywać za 30 dni. Do 4 października br. włącznie proces przeprowadziły 63 kraje odpowiedzialne za ponad 52% światowych emisji gazów cieplarnianych.

Unia przyjęła szybką ścieżkę ratyfikacji porozumienia, nie czekając aż dokonają jej wszystkie państwa członkowskie. Wczoraj przekazała odpowiednie dokumenty jako wspólnota. Cała UE odpowiada za około 12% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Natomiast do wymogów formalnych wejścia porozumienia w życie wliczają się wyłącznie te kraje, które dokonały ratyfikacji. Odpowiednie dokumenty przekazało wczoraj aż 7 państw członkowskich Unii Europejskiej, które odpowiadają za 4,55% globalnych emisji gazów cieplarnianych, co pozwoliło przekroczyć wymagany pułap 55%.

Jak na tym tle wypada Polska?  Polski Rząd oraz Parlament przyczynił się do przyspieszenia całego procesu. W czwartek rano, 6 października prawie jednogłośnie Sejm głosował za ratyfikacją porozumienia paryskiego. Aż 402 posłów było na tak, 36 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Senat w ekspresowym tempie przyjął ustawę bez poprawek. Obecnie ustawa czeka wyłącznie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

„Oczywiście z wielkim zadowoleniem przyjmujemy zarówno fakt, że UE ratyfikowała porozumienie. Cieszymy się również, że Sejm tak ogromną większością głosów opowiedział się za ratyfikacją. Musimy jednak pamiętać, że wejście porozumienia w życie, to dopiero początek działań na rzecz ochrony klimatu, a nie ich koniec. Mamy nadzieje, że Polska nie będzie się ograniczać jedynie do wskazywania na rolę lasów w pochłanianiu CO2, ale podejmie aktywne działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Gospodarka niskoemisyjna, odchodzenie od spalania paliw kopalnych, rozwój odnawialnych źródeł energii muszą w końcu być uznane za szansę a nie zagrożenie dla naszego rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy” – podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
Źródło: Koalicja Klimatyczna
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy