Czwartek 29.08.2019

Pożary w Amazonii ‒ najgorsze jeszcze przed nami

Pomimo zapewnień rządu, że sytuacja jest pod kontrolą, pożary szalejące w brazylijskiej Amazonii prawdopodobnie jeszcze się nasilą ‒ ostrzega jeden z wiodących ekspertów ds. środowiska.fot. shutterstockfot. shutterstock

W tym roku w Brazylii wykryto około 80 000 pożarów ‒ z czego ponad połowa w regionie Amazonii ‒ choć w sobotę skrajnie prawicowy prezydent Jair Bolsonaro stwierdził, że sytuacja „wraca do normy”. W poniedziałek minister obrony Brazylii Fernando Azevedo e Silva powiedział dziennikarzom: „Sytuacja nie jest prosta, ale jest pod kontrolą”.
W artykule dla brazylijskiej gazety O Globo w środę jeden z wybitnych ekspertów ds. Leśnictwa ostrzegł, że kulminacja corocznego sezonu pożarów dopiero przed nami i wezwał do podjęcia pilnych kroków w celu zmniejszenia potencjalnych szkód.

„Najgorsze pożary dopiero nadejdą”, napisał Tasso Azevedo, inżynier leśnictwa i ekolog, który koordynuje grupę monitorującą wylesianie MapBiomas.

Azevedo powiedział, że wiele obszarów trawionych obecnie przez płomienie to obszary lasów deszczowych Amazonii, które zostały zniszczone w kwietniu, maju i czerwcu. Jednak obszary wylesione w lipcu i sierpniu ‒ kiedy rządowe systemy monitorowania wykryły znaczny wzrost zniszczeń ‒ nie zostały jeszcze podpalone.

Według wstępnych szacunków brazylijska Amazonia do 26 sierpnia straciła w pożarach obszar równy Hongkongowi.

Azevedo napisał: „To, co przeżywamy, to prawdziwy kryzys, który może stać się tragedią przepowiedzianą o wiele większymi pożarami niż te, które teraz widzimy, jeśli nie zostaną natychmiast zatrzymane”.

Naukowiec wezwał do podjęcia pilnych działań, takich jak zwalczanie wylesiania na tubylczych terytoriach i terenach chronionych oraz zakazanie wypalania terenów Amazonii przynajmniej do końca października, kiedy kończy się pora sucha.

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak ponad 400 członków brazylijskiej agencji ochrony środowiska Ibama opublikowało list otwarty o stanie ochrony środowiska za Bolsonaro, prawicowego nacjonalistę, który w styczniu przyjął władzę, obiecując otwarcie Amazonki na rozwój.

W liście do prezydenta, pracownicy stwierdzili, że ich obowiązkiem jest publiczne wyrażenie „ogromnej troski” o kierunek, w którym podąża ochrona środowiska.

„Wskaźniki niszczenia lasów amazońskich nie zostaną obniżone, jeśli nie podejmie się zdecydowanego stanowiska przeciwko przestępstwom przeciwko środowisku” ‒ napisali.

Na szczycie gubernatorów stanów Amazonii - rzekomo zwołanym w celu omówienia reakcji na pożary - Bolsonaro wielokrotnie atakował ekologów i rdzennych aktywistów, którzy, jak twierdził, chcą zatrzymać brazylijską gospodarkę.

„Amazonka wciąż płonie, ale Jairowi Bolsonaro udało się pokazać, że nie jest sam” ‒ napisał Bernardo Mello Franco w środę w O Globo.
Bolsonaro potwierdził w środę, że weźmie udział w spotkaniu z innymi przywódcami Ameryki Południowej w sąsiedniej Kolumbii w dniu 6 września, aby przygotować skoordynowaną reakcję na kryzys. Spotkanie będzie miało na celu opracowanie planu ochrony lasów deszczowych Amazonii, który obejmuje Brazylię, Peru, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Boliwię, Gujanę i Surinam.

W środę 18 światowych marek modowych, w tym Timberland, Vans i The North Face, zawiesiło zakupy skóry z Brazylii w związku z kryzysem.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2019/aug/28/brazil-amazon-wildfires-worst-to-come”; data dostępu: 2019-08-29
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy