Piątek 01.10.2021

Prezydent Korei Południowej: nadszedł czas, aby rozważyć zakaz jedzenia psiego mięsa

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in powiedział w poniedziałek, że w związku z debatą na temat kontrowersyjnych praktyk i rosnącej świadomości praw zwierząt rozważa wprowadzenie zakazu spożywania psiego mięsa. fot. shutterstockfot. shutterstock

Popyt na psie mięso spadł w ostatnich latach. Choć nie jest to już tak powszechne, psina nadal jest spożywana głównie przez osoby starsze. Dania z psiego mięsa można także spotkać w niektórych restauracjach i na określonych rynkach. Szacuje się, że każdego roku w Korei Południowej zabija się nawet milion psów.
Przemawiając podczas spotkania z premierem, Moon ogłosił, że nadszedł czas, by „rozważyć zakaz spożywania psiny”. Istnieje już prawo zakazujące okrutnego uboju psów i kotów, ale sama konsumpcja nie jest zabroniona.

„Po odprawie powiedział, że nadszedł czas, aby ostrożnie rozważyć nałożenie zakazu spożywania mięsa psów” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka Moona, Park Kyung-mee.

To był pierwszy raz, kiedy Moon poruszył temat zakazu, co prawdopodobnie nada nowy impuls do dyskusji na temat ograniczenia tej praktyki.

By zwiększyć swoją popularność, kilku kandydatów na prezydenta zobowiązało się w ostatnich tygodniach do wprowadzenia zakazania spożywania psiego mięsa, zwłaszcza że psy stały się popularne jako zwierzęta domowe, a grupy poparcia wezwały Koreę Południową do zamknięcia restauracji i rynków sprzedających psinę. 

Lee Jae-myung, gubernator najbardziej zaludnionej prowincji Gyeonggi w kraju i czołowy kandydat na prezydenta z partii Moona, obiecał przeforsować zakaz w drodze społecznego konsensusu. Ale Yoon Seok-youl, faworyt opozycji powiedział, że to kwestia osobistego wyboru ludzi.

Sondaż przeprowadzony w 2020 r. przez Nielsen dla Humane Society International wykazał, że 84% mieszkańców Korei Południowej nigdy nie spożywało psiego mięsa lub twierdzi, że nie chce tego robić w przyszłości. Okazało się również, że 59% mieszkańców Korei Południowej popiera zakaz spożywania psiego mięsa.

Organizacje prozwierzęce z zadowoleniem przyjęły uwagi Moona. „Coraz więcej mieszkańców Korei Południowej traktuje spożywanie psiego mięsa jak znęcanie się nad zwierzętami, a nie jak element tradycji” – powiedział Korea Times Jeon Jin-kyung, szef Koreańskich Rzeczników Praw Zwierząt.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2021/09/27/asia/south-korea-dog-meat-ban-intl-hnk/index.html”; data dostępu: 2021-10-01
Ocena (5.0) Oceń: