Piątek 26.08.2011

Profesor Rafał Niżankowski: Homeopatia to oszustwo

Protest przeciwko homeopatii w Bristolu, fot. Richard Craig/ Flickr CCProtest przeciwko homeopatii w Bristolu, fot. Richard Craig/ Flickr CC

Profesor Rafał Niżankowski, współtwórca rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych powiedział na łamach „Dziennika Polskiego”, że homeopatia to oszustwo. Tym samym naukowiec zdecydowanie broni stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej zaliczającej homeopatię do tzw. medycyny alternatywnej.Naczelna Rada Lekarska zaliczyła homeopatię do tzw. medycyny alternatywnej i stwierdziła, że lekarze, organizacje lekarskie, uczelnie medyczne itp., które popularyzują homeopatię łamią Kodeks Etyki Lekarskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że NRL, zalecając nieprzepisywanie leków homeopatycznych, złamała prawo i nakazał zapłatę ok. 50 tys. zł kary i wycofanie się z tego stanowiska.

Prof. Niżankowski ostro skrytykował stanowisko UOKiK, który stanął w obronie leków homeopatycznych. „To nie są żadne leki, bo one niczego nie leczą. To preparaty, składające się z wody i domniemanych substancji czynnych" – powiedział profesor w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”. Według naukowca sprzedawcy homeopatii „oferują Iluzję zwaną naukowo placebo”.

Naukowiec stanowczo popiera stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej. Według niego lekarz, „wmawiający pacjentowi, iż woda, którą mu ordynuje jako lek ma właściwości lecznicze, tak naprawdę go oszukuje" – powiedział dziennikowi prof. Rafał Niżankowski.
Źródło: Dziennik Polski
Moim zdaniem
Czy homeopatia rzeczywiście działa?
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy