Środa 28.09.2016

Walka ze smogiem w Krakowie - uchwała antysmogowa przegłosowana

Freeimages.com/Vivek ChughFreeimages.com/Vivek Chugh

Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał 27 września uchwałę antysmogową dla Krakowa, przegłosowaną przez Sejmik Wojewódzki 16 stycznia 2016 r. Zgodnie z podjętą w styczniu uchwałą, na terenie Krakowa od 1 września 2019 r. ma obowiązywać zakaz stosowania w kotłach paliw stałych, czyli węgla i drewna.– Decyzja podjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny utwierdza nas w przekonaniu, że walka o czyste powietrze w Krakowie i w Polsce ma sens. Decyzja WSA sprawia, nie ma już żadnych przeszkód w procesie oczyszczania krakowskiego powietrza. Wymiana kotłów na węgiel i drewno w Krakowie, która w ostatnich miesiącach nabrała tempa nie ulegnie zatrzymaniu – zauważa Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego.

– Zanieczyszczenie powietrza każdego roku zabija kilkuset mieszkańców naszego miasta. Cieszymy się z decyzji WSA, dzięki której mieszkańcy Krakowa, ludzie starsi, cierpiący na choroby płuc i serca oraz dzieci nie będą w przyszłości zmuszone do oddychania krakowskim smogiem, tak jak to ma miejsce teraz – dodaje Anna Dworakowska z PAS.

Poprawka do ustawy Prawo ochrona środowiska, podpisana przez Prezydenta RP w październiku 2015 roku, daje samorządom prawo do podejmowania samodzielnych decyzji prowadzących do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na ich terenie. Antysmogowa uchwała Sejmiku województwa małopolskiego wpisuje się w tę filozofię działania.

Z tzw. poprawki antysmogowej zaczynają korzystać samorządy. Prace nad podobnymi uchwałami antysmogowymi trwają już w województwie śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. Mimo różnego poziomu zaawansowania, działania te wskazują, że samorządy wyraźnie widzą potrzebę walki z zanieczyszczeniem powietrza na swoim terenie – czytamy w komunikacie PAS.

Ocena (3.0) Oceń: