Wtorek 08.11.2022

Przed nami „Pełnia Bobrzego Księżyca” i spektakularne zaćmienie Księżyca!

Całkowite zaćmienie Księżyca, znane jako „Krwawy Księżyc”, ze względu na dziwny czerwonawy odcień, jaki przybiera Księżyc w pełni, jest fantastyczną okazją do obejrzenia spektakularnego zjawiska astronomicznego – bez lornetki czy specjalnego sprzętu.Fot. Astronight/ShutterstockFot. Astronight/Shutterstock

Następne całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi dopiero 13-14 marca 2025 r.

Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy Ziemia przechodzi między Słońcem a Księżycem, rzucając swój cień na Księżyc. Podczas gdy bezpośrednie światło słoneczne jest całkowicie zablokowane, ziemska atmosfera jest na tyle przezroczysta, że część światła dociera do Księżyca.
Ale to światło jest załamywane, co oznacza, że krótsze niebieskie fale światła są rozpraszane bardziej niż dłuższe czerwone, co powoduje, że Księżyc przybiera upiorny, czerwony blask. Stąd nazwa „krwawy księżyc”. To rozpraszanie atmosferyczne jest tym samym zjawiskiem, które powoduje, że wschody i zachody słońca przybierają czasami czerwono-pomarańczowe zabarwienie.

Co ciekawe, dzisiejsze zjawisko astronomiczne określane jest także mianem „Pełnią Bobrzego Księżyca”. Co ma wspólnego Księżyc z bobrem? Właśnie w tym okresie, w nocy przy blasku Księżyca, bobry rozbudowują swoje tamy i remontują zimowego magazyny.

Całkowite zaćmienie, które nastąpi 8 listopada 2022 r., niestety nie będzie widoczne z terenu naszego kraju. Jego maksimum będzie trwać od godz. 11.59 do godz. 12.41 naszego czasu. W Polsce całkowite zaćmienie będzie widoczne dopiero w grudniu 2029 roku.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: