Ptaszkowe Love czyli pomagamy miejskim ptakom

Poniedziałek 12.02.2018
pixabay.com pixabay.com

Wystarczy młotek, wiertarka, kilka drewnianych desek i trochę chęci, by pomóc w odbudowaniu populacji ptaków, które przez brak schronienia zostały zmuszone do emigracji. Ptaszkowe Love to wyjątkowa walentynkowa akcja, podczas której wszyscy chętni własnymi rękami zbudują budki lęgowe dla ptaków, żyjących w miejskiej dżungli. W sobotę 17 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach, zbudujemy 500 ptasich domków, które każdy chętny będzie mógł później zawiesić w swoim ogrodzie czy pobliskim


Ptaszkowe Love czyli pomagamy miejskim ptakom

Dlaczego akurat w Walentynki? Jak głosi legenda, budka lęgowa jest symbolem życia i esencją święta zakochanych. Nasi pradziadowie, oczarowani pierwszymi miłosnymi śpiewami ptaków, zwiastującymi wiosnę, rozpoczynali budowę ptasich domków dokładnie 14 lutego.
Tradycja ta powędrowała w świat i po latach wróciła do naszego kraju pod postacią święta zakochanych. Katowice pokochały ptaki! Akcja Ptaszkowe Love cieszyła się w zeszłym roku ogromnym powodzeniem, dlatego już po raz drugi z okazji Walentynek 17 lutego razem z mieszkańcami regionu będzie można pomóc małym ptakom na nowo wygodnie rozgościć się w naszych miastach. Dzięki temu mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich rodzin.

Zbieramy pokarm

Ptaszkowe Love w tym roku to oprócz tworzenia budek lęgowych dla sikorek i wróbli również zbiórka niezbędnego dla nich pokarmu, który później trafi do skrzydlatych podopiecznych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W Centrum Handlowym 3Stawy stanęła półtorametrowa imitacja ptasiego domu. Przez otwór umieszczony z przodu budki, mieszkańcy Katowic będą mogli wrzucać słonecznik, kanar, konopie, siemię lniane, soczewicę, proso, orzechy i wszelkiego rodzaju gotowe mieszanki (najbardziej pożądane) dla skrzydlatych milusińskich.
14 lutego drewniana budka zostanie przeniesiona z Centrum Handlowego 3Stawy na Plac Kwiatowy (rynek) w Katowicach, by kontynuować zbieranie pokarmu. Natomiast o 11 odbędzie się wycieczka z ornitologiem po centrum Katowic w poszukiwaniu szpaków, sikorek, kosów i innych miejskich ptaków.

Budujemy domki dla ptaków

Trzy dni później (17 lutego) w Centrum Handlowym 3Stawy rusza akcja z wielkim budowaniem ptasich domków. Każdy będzie mógł przyjść i wziąć budki w swoje ręce. Na pasażu galerii zostaną ustawione stoły, na których znajdą się zestawy do montowania budek lęgowych. Nad poprawnością montażu czuwać będzie wykwalifikowany stolarz oraz jego pomocnicy, którzy udzielą niezbędnej pomocy. Swoją siłę w budowanie domków włożą również podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Budki ufundowało Centrum Handlowe 3 Stawy. Dzięki temu, zupełnie bezpłatnie, każdy będzie mógł własnoręcznie zrobioną budkę zabrać ze sobą i powiesić na drzewie w ogrodzie, lesie czy parku. Cześć drewnianych schronień zawiśnie m.in. na terenie ZOO w Chorzowie. Akcja rozpocznie się punktualnie o godz. 12:00.
Wśród atrakcji 17 lutego są też: prezentacja różnych budek lęgowych i ich lokatorów, spotkanie z ornitologiem, pogadanki Śląskiego Ogrodu Botanicznego, a dla najmłodszych warsztaty ekologiczne, malowanie gipsowych ptaszków, kolorowanki, konkurs z ptasimi zagadkami, wyszywanki z włóczki.

.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy