Czwartek 04.06.2020

Putin ogłasza stan wyjątkowy po wycieku ropy na kole podbiegunowym

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy po tym, jak 20 tysięcy ton ropy wyciekło do rzeki w kole podbiegunowym.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wyciek nastąpił, gdy w zeszły piątek zawalił się zbiornik paliwa w elektrowni zlokalizowanej niedaleko syberyjskiego miasta Norilsk. Pracownicy elektrowni początkowo próbowali powstrzymać wyciek samodzielnie i przez dwa dni nie zgłaszali incydentu służbom ratunkowym. Zakład należy do spółki zależnej Norilsk Nickel, która jest wiodącym na świecie producentem niklu i palladu.
Zdaniem rosyjskiej agencji ochrony środowiska stopień zniszczenia środowiska jest „katastroficzny”, a stężenie zanieczyszczeń w pobliskich wodach przekroczyło już dopuszczalne normy dziesiątki tysięcy razy.

Prezydent Putin wyraził swoje niezadowolenie po odkryciu, że urzędnicy dowiedzieli się o tym incydencie dopiero dwa dni później. Podczas środowej wideokonferencji telewizyjnej Putin upomniał szefa firmy za brak terminowości reakcji.

„Dlaczego agencje rządowe dowiedziały się o tym dopiero dwa dni po fakcie?” zapytał szefa filii Siergieja Lipina. „Czy będziemy dowiadywać się o sytuacjach kryzysowych z mediów społecznościowych?”

Gubernator regionu Alexander Uss powiedział wcześniej prezydentowi Putinowi, że dowiedział się o wycieku ropy w niedzielę po „alarmujących informacjach pojawiających się w mediach społecznościowych”.

Putin zarządził śledztwo w sprawie wypadku.

W oświadczeniu Norilsk Nickel napisał, że incydent został zgłoszony „w odpowiednim czasie i we właściwy sposób”.

Wypadek zdarzył się, gdy filary podtrzymujące zbiornik paliwa w elektrowni zaczęły tonąć. Obszar zbudowany jest na wiecznej zmarzlinie, która topnieje w miarę ocieplania się klimatu. Naukowcy twierdzą, że region arktyczny ociepla się średnio dwa razy szybciej niż reszta planety.

Wyciekający olej rozlał się na odległość 12 km (7,5 mil) od miejsca wypadku, zabarwiając długie odcinki rzeki Ambarnaya na czerwono.

Stan wyjątkowy oznacza, że na miejsce katastrofy ekologicznej zostaną wysłane zostaną wysłane do obszaru, aby pomóc w operacji czyszczenia.

Wypadek uważany jest za drugi co do wielkości we współczesnej historii Rosji, powiedział agencji prasowej AFP ekspert z World Wildlife Fund.

Według raportu mediów państwowych wyciek ropy zanieczyścił obszar o powierzchni 350 km2. Ten incydent wywołał ostre reakcje ze strony grup środowiskowych, które twierdzą, że skala wycieku i położenie geograficzne rzeki oznaczają, że jej oczyszczenie będzie trudne.

Norilsk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Według badania NASA z 2018 r. opartego na danych satelitarnych, Norilsk znajduje się na szczycie listy jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska dwutlenkiem siarki.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2020/06/03/europe/russia-putin-oil-spill-norilsk-intl/index.html”; data dostępu: 2020-06-04
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy