Środa 24.05.2023

Recykling sprawia, że tworzywa sztuczne są jeszcze bardziej „trujące” dla ludzi

Firmy często promują wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu jako sposób na ochronę środowiska, ale inicjatywa „przyjazna dla środowiska” może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego.fot. S.SUPHON/Shutterstockfot. S.SUPHON/Shutterstock
Najnowszy raport organizacji ekologicznej „Forever Toxic” zawiera recenzowane badania z całego świata, które przedstawiają twierdzenia dotyczące wpływu chemikaliów w tworzywach sztucznych, zwłaszcza tworzyw pochodzących z recyklingu, na zdrowie ludzi i środowisko.
W komunikacie prasowym Greenpeace stwierdzono, że wszystkie badania przywołane w raporcie prowadzą do tego samego wniosku: recykling zwiększa toksyczność tworzyw sztucznych i że zbliżające się globalne negocjacje w sprawie tworzyw sztucznych w Paryżu powinny koncentrować się na stopniowym ograniczaniu produkcji tworzyw sztucznych, a także na uregulowaniu kwestii chemicznych dodatków.

„Tworzywa sztuczne zawierają ponad 13 000 substancji chemicznych, z czego ponad 3200 jest niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego” – zauważono w badaniu. „Ponadto wiele innych substancji chemicznych w tworzywach sztucznych nigdy nie zostało ocenionych pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi”.

Zgodnie z raportem istnieją trzy główne sposoby gromadzenia się potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów w tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu.

Pierwszym z nich jest „bezpośrednie zanieczyszczenie toksycznymi chemikaliami pierwotnego plastiku”.

„Tworzywa sztuczne są często wytwarzane z toksycznych chemikaliów, a następnie poddawane recyklingowi i przenoszone do plastiku pochodzącego z recyklingu”. Drugim szlakiem są substancje toksyczne wypłukiwane z odpadów z tworzyw sztucznych. Mogą to być pojemniki na pestycydy, rozpuszczalniki czyszczące, olej silnikowy. „Wszystkie rzeczy, które nie są super bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, mogą trafić do łańcucha recyklingu, zanieczyszczając inne rodzaje plastiku, takie jak materiał z recyklingu używany do produkcji kartonów po mleku” – powiedziała DailyMail.com Kate Melges, liderka projektu tworzyw sztucznych w Greenpeace.

Ostatnia trująca ścieżka szkodzi personelowi pracującemu w zakładach recyklingu. „Tworzywa sztuczne są podgrzewane w procesie recyklingu. Może to doprowadzić do powstania nowych toksycznych substancji chemicznych, które przypominają bromowane dioksyny” – dodała Melges.

Therese Karlsson, doradczyni naukowa w Międzynarodowej Sieci Eliminacji Zanieczyszczeń (IPEN), powiedziała w komunikacie prasowym, że „tworzywa sztuczne są wytwarzane z toksycznych chemikaliów, a te chemikalia nie znikają tak po prostu, gdy tworzywa sztuczne są poddawane recyklingowi”.

„Prawdziwe rozwiązania kryzysu związanego z plastikiem będą wymagały globalnej kontroli chemikaliów w tworzywach sztucznych i znacznych ograniczeń w ich produkcji” – dodała Karlsson.

Greenpeace chce ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych w połączeniu z redukcją produkcji i sprawiedliwą transformacją dla pracowników przemysłu tworzyw sztucznych. Organizacja zauważyła, że pozostałe zapasy tworzyw sztucznych powinny być przetwarzane przy użyciu technologii niespalających, a odpowiedzialność producenta powinna być rozszerzona. Umowa powinna również obejmować surowsze przepisy dotyczące zakładów recyklingu, wymagać przejrzystości w zakresie chemikaliów zawartych w tworzywach sztucznych i skłonić firmy do wyeliminowania wszystkich toksycznych dodatków i chemikaliów z tworzyw sztucznych.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

"Greenpeace claims recycling complicates plastics toxicity"; Marissa Heffernan; https://resource-recycling.com/plastics/2023/05/23/greenpeace-claims-recycling-complicates-plastics-toxicity/; data dostępu: 24-05-2023

Ocena (5.0) Oceń: