Piątek 19.06.2020

Rekordowa fala upałów na Syberii. Konsekwencje mogą być niebezpieczne

Długotrwała fala upałów na Syberii jest „niewątpliwie niepokojąca”, twierdzą naukowcy klimatyczni. Rosnące temperatury zostały powiązane z pożarami, wyciekiem ropy i plagą zjadających drzewa owadów.fot. shutterstockfot. shutterstock

W skali globalnej „syberyjskie upały” mogą spychają świat w kierunku rekordowo ciepłego 2020 roku, pomimo tymczasowego spadku emisji dwutlenku węgla z powodu pandemii koronawirusa.

Temperatury w regionach polarnych rosną najszybciej, ponieważ prądy oceaniczne przenoszą ciepło w kierunku biegunów, sprawiając, że śnieg i lód topnieją.
Rosyjskie miasta w kole podbiegunowym odnotowały nadzwyczajne temperatury: Nizhnyaya Pesha osiąga 30oC 9 czerwca, a Khatanga, które zwykle ma temperatury dzienne około 0oC o tej porze roku, osiągnęło 25oC 22 maja. Poprzedni rekord wynosił 12oC.

Według unijnego serwisu Copernicus Climate Change (C3S) w maju temperatury powierzchni w niektórych częściach Syberii były o ponad 10oC wyższe od średnich wartości. Martin Stendel z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego powiedział, że te nadzwyczajne temperatury są obserwowane w północno-zachodniej Syberii.

Freja Vamborg, starszy naukowiec z C3S, powiedziała: „To niewątpliwie alarmujący znak, ale nie tylko maj był wyjątkowo ciepły na Syberii. Cała zima i wiosna miały powtarzające się okresy temperatur powietrza na powierzchni powyżej średniej.”

„Chociaż planeta jako całość ociepla się, nie dzieje się to równomiernie. Zachodnia Syberia wyróżnia się jako region, który wykazuje większą tendencję do ocieplenia z wyższymi wahaniami temperatury. Tak więc do pewnego stopnia duże anomalie temperaturowe nie są czymś niezwykłym. Jednak niezwykłe jest to, jak długo utrzymywały się wyższe niż przeciętne anomalie. ”

Marina Makarova, główny meteorolog w rosyjskiej służbie meteorologicznej Rosgidromet, powiedziała: „Ta zima była najgorętsza na Syberii od czasów, gdy prowadzone są zapisy czyli od 130 lat. Średnie temperatury były nawet o 6oC wyższe niż normy sezonowe. ”

Robert Rohde, główny naukowiec z projektu Berkeley Earth, powiedział, że Rosja jako całość doświadczyła rekordowo wysokich temperatur w 2020 r., Ze średnią w okresie od stycznia do maja o 5,3oC powyżej średniej z lat 1951–1980. „To jest nowy rekord” ‒ powiedział.

W grudniu prezydent Rosji Władimir Putin skomentował niezwykłe upały: „Niektóre z naszych miast zostały zbudowane na północ od koła podbiegunowego, na wiecznej zmarzlinie. Jeśli zacznie się topić, można sobie wyobrazić, jakie miałoby to konsekwencje. To bardzo poważne zagrożenie ”

Odmrożenie wiecznej zmarzliny było przynajmniej częściowo winne wycieku oleju napędowego w Syberii w tym miesiącu, który doprowadził Putina do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Podpory zbiornika magazynowego nagle zapadły się, prawdopodobnie w wyniku topniejącej zmarzliny.

Od początku roku pożary strawiły setki tysięcy hektarów lasów na Syberii. Rolnicy często wiosną podpalają trawy, a połączenie wysokich temperatur i silnych wiatrów spowodowało, że niektóre pożary wymknęły się spod kontroli.

Także roje syberyjskiej ćmy jedwabnej, których larwy żywią się igłami drzew iglastych, rosną w siłę przy wysokich temperaturach. „W ciągu całej mojej długiej kariery nigdy nie widziałem tak dużych populacji tych owadów” - powiedział AFP Vladimir Soldatov, ekspert od ciem.

Ostrzegł przed „tragicznymi konsekwencjami” dla lasów, gdy larwy obdzierają drzewa z igieł i zwiększają ich podatność na pożary.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/jun/17/climate-crisis-alarm-at-record-breaking-heatwave-in-siberia”; data dostępu: 2020-06-19
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy