Poniedziałek 03.06.2019

Rekordowe dwa tygodnie bez węgla

Wielka Brytania przed dwa  tygodnie nie korzystała z energii elektrycznej wyprodukowanej w wyniku spalania węgla. Jest to najdłuższy okres od lat 80. XIX wieku.pixabay.compixabay.com

Węgiel był ostatnio używany 17 maja o godzinie 15:12. W sumie okres produkcji energii elektrycznej bez udziału węgla trwał 336 godzin. Poprzedni rekord, który miał miejsce na początku maja, wynosił osiem dni.
Fintan Slye, dyrektor National Grid Electricity System Operator (ESO), powiedział, że tym miesiącu padł kolejny rekord ‒ chodzi o wykorzystanie energii słonecznej. 14 maja Wielka Brytania wygenerowała jedną czwartą swojej energii ze słońca. „W miarę jak coraz więcej źródeł odnawialnych wchodzi do systemu, takie rekordy stają się "nową normalnością  ‒ powiedział Fintan Slye.

Chris Skidmore, minister energetyki i czystego wzrostu, powiedział: „Wielka Brytania ma największą morską moc wiatrową na planecie, może wygenerować ponad jedną czwartą zapotrzebowania na energię elektryczną ze słońca, a w zeszłym roku ponad połowa naszej energii elektrycznej pochodziła z niskich źródła węgla. ”

Węgiel był wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej od 1882 r., kiedy została otwarta pierwsza komercyjna elektrownia wytwarzająca prąd z węgla kamiennego. Obecnie paliwo to stanowi zaledwie 5% produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. W porównaniu z 40 proc. w 2012 roku jest to bardzo duży spadek ‒ wynika z danych Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Węgiel został zastąpiony głównie gazem ziemnym i energią z atomu. Źródła odnawialne, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, stanowiły 28% produkcji energii elektrycznej w 2018 r.

Brytyjski rząd dąży do całkowitej rezygnacji z węgla i planuje wyłączenie wszystkich węglowych elektrowni najpóźniej w roku 2025.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy