Piątek 20.12.2019

Rok 2020 będzie jednym z najgorętszych w historii

Według szacunków Met Office przyszły rok będzie prawdopodobnie jednym z najgorętszych w historii, z prognozami globalnych temperatur o ponad 1,1 ° C powyżej średniej sprzed okresu przedindustrialnego.fot. shutterstockfot. shutterstock

Prognoza na 2020 r. opiera się na obserwacjach temperaturowych trendów z ostatnich lat, w których o ponad 1 st. C przewyższały one poziomy z okresu przedindustrialnego (1850–1900). Naukowcy twierdzą, że najsilniejszym czynnikiem powodującym wzrost temperatur są emisje gazów cieplarnianych.
Tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w 2020 r., przewiduje Met Office, wykluczając nieprzewidziane zdarzenia, takie jak poważna erupcja wulkanu, która miałaby efekt chłodzący od pyłu wyrzuconego do atmosfery. Jest również mało prawdopodobne, by w przyszłym roku nastąpiło silne naturalne ocieplenie, które często powodowane jest przez El Nino.

Met Office zastosował w ubiegłym roku te same metody do prognozowania temperatur na 2019 r. Prognozy na 2020 r. przewidują wzrost średniej globalnej temperatury od 0,99 °C do 1,23 °C, przy średnich oszacowaniu na 1,11 °C.

„Wydarzenia naturalne, takie jak ocieplenie wywołane przez El Niño na Pacyfiku, wpływają na system klimatyczny” ‒ powiedział prof. Adam Scaife, szef prognoz w Met Office. „W przypadku braku El Niño ta prognoza daje jasny obraz najsilniejszego czynnika powodującego wzrost temperatury: emisji gazów cieplarnianych”.

Jeśli prognoza będzie prawidłowa, w przyszłym roku świat zbliży się do krawędzi załamania klimatu. Naukowcy ostrzegają, że ocieplenie o ponad 1,5 °C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej miałoby szkodliwy wpływ na klimat na świecie.

Pierwszym rokiem, w którym odnotowano temperatury o ponad 1 st. C powyżej średniej z lat 1850-1900,  był rok 2015. Jeśli obecne trendy utrzymają się, możemy przekroczyć próg 1,5 °C w ciągu dwóch dekad.

Emisje gazów cieplarnianych nie wykazują jednak żadnych oznak wyhamowania. Badania opublikowane podczas rozmów ONZ w sprawie klimatu na początku tego miesiąca wykazały, że roczna emisja dwutlenku węgla była o 4% wyższa niż w 2015 r., kiedy podpisano historyczne porozumienie paryskie.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2019/dec/19/2020-to-be-one-of-hottest-years-on-record-met-office-says”; data dostępu: 2019-12-20
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy