Rolnik opryskał pole rzepaku ‒ zginęło 10 milionów pszczół

Wtorek 22.05.2018
pixabay.com pixabay.com

W piątek w okolicach Bożepola w województwie pomorskim zginęło około 10 milionów pszczół miodnych i trudna do oszacowania liczba dzikich owadów zapylających. Pszczoły padły ofiarą zatrucia w wyniku zastosowania zabójczych dla pszczół pestycydów na polu kwitnącego rzepaku.


Właściciel pola rzepaku na Pomorzu przeprowadził opryski około godziny 17, kiedy pszczoły zbierały nektar z kwiatów. Skutki okazały się katastrofalne.

„W wyniku przeprowadzenia oprysków zginęły pszczoły z około 200 pasiek. To tragedia a nawet katastrofa ekologiczna, jak mówią pszczelarze z okolicznych miejscowości” ‒ czytamy na łamach portalu lebork24.info.

Syntetyczne środki owadobójcze są truciznami o silnym działaniu. Niektóre z nich działają w małych dawkach rozłożonych w czasie i osłabiają pszczoły lub zabijają je powoli, inne działają natychmiast. Trzymanie się odpowiednich procedur i niestosowanie pestycydów w ciągu dnia, gdy owady zapylające są aktywne, może zmniejszyć ryzyko zatrucia, choć trucizny pozostają truciznami i niekiedy nawet najbardziej sumienne podejście rolnika nie zniweluje ich toksyczności.

Niestety w polskim prawie brak jest odpowiednich sankcji za niezgodne z przepisami stosowanie pestycydów. Nasz kraj należy też do tych krajów europejskich, w których zużycie środków syntetycznych w rolnictwie rośnie najszybciej. Dlatego Greenpeace apeluje do ministrów rolnictwa i środowiska o jak najszybsze wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Ekologia.pl


Źródło: http://www.greenpeace.org/poland/pl/

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy