Piątek 20.03.2020

Rośnie liczba afrykańskich nosorożców czarnych

Liczba czarnych nosorożców afrykańskich na wolności wzrosła o kilkaset osobników, co stanowi rzadki wzrost liczebności gatunku, który niemalże wyginął z rąk kłusowników.Nosorożce czarne, fot. shutterstockNosorożce czarne, fot. shutterstock

Nosorożce czarne są nadal w poważnym niebezpieczeństwie, ale niewielki wzrost ‒ roczna stopa wzrostu wynosząca 2,5% w ciągu sześciu lat ‒ zwiększył populację z 4 845 w 2012 r. do około 5 630 w 2018 r. To daje nadzieję, że wysiłki włożone w ratowanie gatunku się opłacają.
Staranne próby uratowania nosorożca czarnego obejmowały przeniesienie niektórych osobników z ustalonych grup do nowych lokalizacji, zwiększenie zasięgu gatunku i zapewnienie żywotnych populacji lęgowych, a także ochronę ich poprzez intensywniejsze działania organów ścigania. Te wysiłki sprawiły, że liczba wszystkich trzech podgatunków nosorożca czarnego rośnie.

„Powolne odnawianie się populacji jest świadectwem ogromnych wysiłków poczynionych w tych krajach” ‒ powiedział Grethel Aguilar, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, która opracowuje globalną czerwoną listę gatunków zagrożonych.

„[Ale] nie ma miejsca na samozadowolenie, ponieważ kłusownictwo i nielegalny handel pozostają poważnymi zagrożeniami. Konieczne jest kontynuowanie działań na rzecz walki z kłusownictwem i intensywne, proaktywne zarządzanie populacją, przy wsparciu podmiotów krajowych i międzynarodowych. ”

Perspektywy dla innych afrykańskich gatunków nosorożców są nadal niepokojące. Zgodnie z aktualizacją czerwonej listy gatunków zagrożonych opublikowaną w czwartek, białe nosorożce są liczniejsze w Afryce, ale IUCN klasyfikuje je jako prawie zagrożone. Perspektywy dla nich pogorszyły się w ostatnich latach, ze względu na wysoki poziom kłusownictwa w południowoafrykańskim parku narodowym Kruger. Nosorożce białe mają większe rogi niż ich czarne odpowiedniki, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla kłusowników.

Jest też dobra wiadomość. Poziomy kłusownictwa spadły w ciągu ostatnich kilku lat, w porównaniu ze szczytem w 2015 r., kiedy codziennie zabijano średnio 3,7 nosorożca. Jest to wynikiem działań rządów, które podejmują wysiłki przeciwko zorganizowanym gangom przestępczym stojącym za kłusownictwem.

„Jeśli zachęcające spadki kłusownictwa mogą się utrzymywać, powinno to pozytywnie wpłynąć na liczbę nosorożców. Konieczne będą dalsze wydatki i wysiłki, aby utrzymać ten trend.” ‒ powiedział Richard Emslie, koordynator ds. Afrykańskich nosorożców w IUCN.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/mar/19/win-for-conservation-as-african-black-rhino-numbers-rise”; data dostępu: 2020-03-20
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy