Środa 30.09.2015

Rozpoczęły się odloty żurawi

By Вых Пыхманн (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia CommonsBy Вых Пыхманн (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Jedne z najpiękniejszych ptaków, żurawie, zbierają się do jesiennych odlotów. Od kilku dni na bagnach, starorzeczach, torfowiskach słychać ich charakterystyczne nawołania zwane klangorem. Żurawie powrócą do nas w lutym.Na przełomie września i października żurawie nawołują się zbierając w stada przed odlotem. Żerują na terenach podmokłych: bagnach, starorzeczach, torfowiskach. Na noce zlatują się tworząc duże stada liczące nawet kilka tysięcy osobników.

Jesienią przez Warmię i Mazury przelatuje około 30 tysięcy żurawi. Lecą ze Skandynawii do Europy Południowej i Afryki Północnej. Niecodzienne zjawisko ich przelotu w dużej liczbie można podziwiać także  na polderach i rozlewiskach Międzyodrza. Przylatuje tam wtedy od 8 tys. do nawet 15 tys. żurawi, które zwracają na siebie uwagę charakterystycznym klangorem.

Ten specyficzny odgłos, przypominający trąbienie, pomaga ptakom w komunikowaniu się, gdy lecą w kluczach.

Żuraw to duży ptak występujący na terenie Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg. Najczęściej zamieszkuje tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. W latach 50. żurawie były dość rzadkimi ptakami, teraz zadomowiły się zwłaszcza na terenach rolniczych i można je bez problemu obserwować. Jednak nie wszyscy cieszą się z rosnącej populacji żurawi w Polsce. Dla rolników żurawie, to prawdziwe utrapienie. Gd stado składające się z 300 osobników usiądzie na polu, może zniszczyć całą oziminę. Za szkody wyrządzone przez żurawie nie odpowiada skarb państwa i nie przysługuje odszkodowanie. Rolnik może jednak wystąpić do Regionalnej lub Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zezwolenie na płoszenie ptaków.
Klucz żurawi. By Gunnar Ries Amphibol (Own work (own photo)) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Moim zdaniem
Widziałeś/widziałaś kiedyś klucz lecących żurawi?
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy