Ryby na antydepresantach stają się bardzo agresywne

Niedziela 05.11.2017
Fot. sxc.hu fot. sxc.hu

Ryby narażone na działanie fluoksetyny, aktywnego składnika leków antydepresyjnych takich jak prozac, wykazywały zachowania agresywne w stosunku do samic – wynika z badań opublikowanych w „Aquatic Toxicology”.Nie od dziś wiadomo, że substancje, które wraz ze ściekami trafiają do wody, mają wpływ na żyjące tam organizmy. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem dr. Rebeki Klaper z University of Wisconsin-Milwaukee wykazały, że nie inaczej jest z lekami antydepresyjnymi.

U ludzi Prozac poprawia nastrój, przedłużając działanie serotoniny na zakończenia nerwowe. A jak jest u ryb?

Badacze podczas serii eksperymentów, sprawdzali, jaki wpływ na zachowanie ryb (Pimephales promelas) będzie miała woda z różnymi stężeniami fluoksetyny (substancji aktywnej występującej w lekach antydepresyjnych).

Okazało się, że samce Pimephales promelas w kontakcie z fluoksetyną wykazywały agresywne zachowania, szczególnie w stosunku do samic, poza tym ich działania cechowała powtarzalność.

„Wraz ze wzrostem poziomu agresji u samców, malała przeżywalność wśród samic − przy wysokim stężeniu leku przeciwdepresyjnego, przeżywało jedynie 33 proc. samic w porównaniu z 77-87,5 proc. przy niskim stężeniu fluoksetyny. Martwe samice ryb miały widoczne siniaki i uszkodzenia tkanek” − powiedziała Rebeka Klaper.

Problem nie dotyczy tylko Prozacu. W ostatnich latach wzrasta ilość stosowanych farmaceutyków, których resztki, wydalane z ciała wraz z moczem, przedostają się do wód przybrzeżnych, zagrażając lokalnym ekosystemom.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy