Poniedziałek 13.12.2021

Schroniska zamykają adopcje przed świętami

Adopcje zwierząt wstrzymane! Takie komunikaty coraz częściej pojawiają się na stronach schronisk dla zwierząt. Powód? Pies to nie prezent, a posiadanie zwierzęcia nie może być chwilową zachcianką, ale jest zobowiązaniem na wiele lat.fot. shutterstockfot. shutterstock

Decyzje o adopcji zwierząt tuż przed świętami, często podejmowane są pod wpływem emocji i chwili. Tymczasem, jak zauważają specjaliści, niezwykle często takie decyzje kończą się dla zwierzęcia tragicznie. Mimo dobrych chęci obdarowujących, taki podarek może później stać się kłopotem, z którym nie będzie wiadomo, co zrobić. Bo „żywy prezent” trzeba nakarmić, wyprowadzić na spacer, zabrać ze sobą na wakacje. Dlatego po świętach wiele takich nietrafionych prezentów jest porzucanych, przywiązywanych do drzew, podrzucanych do schronisk, czy nawet wyrzucanych z pędzących samochodów.
By uchronić swoich podopiecznych przed niechybionymi decyzjami, coraz więcej schronisk na okres świąt wstrzymuje adopcje. Na przykład schronisko dla zwierząt PROMYK w Gdańsku postanowiło zawiesić wydawanie zwierząt do domu w przedświątecznym czasie (od 17-12-2021 do 03-01-2022). W ten sposób placówka zwraca uwagę na to, że żywe istoty nie mogą być prezentem oraz, że adopcja powinna być poważną, przemyślaną i odpowiedzialną decyzją. Co nie oznacza, że nie można odwiedzać czworonożnych przyjaciół i rozpocząć proces adopcyjny już tu na terenie schroniska.

„Ten czas dla państwa nie będzie stracony, bo będziecie mogli rozważyć, czy to jest ten pies czy kot i czy na pewno teraz jest na to czas. Prosimy o zrozumienie, wyrozumiałość i uświadomienie sobie jak wiele takich żywych, niechcianych prezentów w okresie poświątecznym czeka na swoje nowe domy w polskich schroniskach!” – czytamy na stronie schroniska PROMYK.

Szacunki są dramatyczne: w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent. Najwięcej porzuconych zwierząt pojawi się na początku stycznia. Taka właśnie wygląda świąteczna tradycja w schroniskach.
Ekologia.pl (JSz)
 

Ocena (2.0) Oceń: