Piątek 07.06.2019

SCOBY ‒ opakowanie, które można uprawiać i jeść

„Uprawiaj je, używaj do pakowania, a następnie je zjedz” ‒ zachęca Róża Janusz, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS. Czy organiczne opakowanie SCOBY, które można zjeść po użyciu, zastąpi plastikowe pojemniki i folię?Źródło: www.makegrowlab.comŹródło: www.makegrowlab.com

Plastikowa rewolucja rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych i dziś pożera własne dzieci. Parlament Europejski prowadzi wojnę z tworzywami sztucznymi i ogłosił zakaz stosowania jednorazowych przedmiotów, takich jak plastikowe słomki, talerze, przybory i waciki bawełniane. Zakaz wejdzie w życie w 2021 r. Istnieją również lokalne inicjatywy, które w mniejszej skali prowadzą wojnę z plastikiem. W ramach dyplomowego projektu w School of Form Uniwersytetu SWPS Róża Janusz stworzyła SCOBY ‒ organiczne opakowania. SCOBY jest jak skórka jabłka, która zabezpiecza wnętrze. Możesz je zjeść lub wyrzucić bez wyrzutów sumienia (najlepiej na stertę kompostu), ponieważ szybko ulega biodegradacji. Dzięki temu, zamiast zaśmiecać środowisko będzie je wzbogacać ‒ mówi Róża Janusz.
SCOBY nie jest produkowane, ale jest uprawiane. Opakowanie jest wykonane z kombucza, powszechnie znanego jako grzyb herbaciany lub grzyb kombucza. Jest to symbiotyczna kultura drożdży i bakterii. To stąd pochodzi nazwa SCOBY: Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeast.

Kombucza przypomina galaretowaty naleśnik wielkości dłoni dziecka. Nie wygląda apetycznie, ale to nie właściwości estetyczne są tutaj ważne.

Róża Janusz postanowiła skorzystać z właściwości kombuczy. „Kiedy kombucza jest karmiona odpadami rolniczymi, rośnie warstwowo, jak cebula i tworzy błonę na wierzchu cieczy. W ten sposób powstaje membrana, którą może przekształcić w opakowanie na lunch!

Proces nie wymaga światła, sterylnych warunków czy zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest niezbędne do jego rozwoju, to temperatura około 25 st. Celsjusza ‒ tłumaczy absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.

Opakowanie SCOBY jest produktem MakeGrowLab, studia projektowego i ekologicznego - ich misją jest rozpoczęcie „biorewolucji” poprzez przekształcenie odpadów w cenne materiały i produkty.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia

www.makegrowlab.com

Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy