Środa 29.03.2023

Seniorki pozwały szwajcarski rząd, twierdząc, że polityka dotycząca zmian klimatycznych narusza ich prawo do życia i zdrowia

Ponad 2000 kobiet pozwało szwajcarski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że brak działań w związku z kryzysem klimatycznym zagraża ich zdrowiu i życiu.Fot. fizkes/ShutterstockFot. fizkes/Shutterstock

Sprawa, która rozpoczyna się w środę w Strasburgu, jest pierwszym pozwem klimatycznym rozpatrywanym przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Szwajcarki, które nazywają się Swiss Senior Women for Climate Protection, a ich średnia wieku wynosi 73 lata, twierdzą, że zmiany klimatyczne zagrażają ich prawom człowieka, ich zdrowiu, a nawet życiu. Ich zeznania przed sądem obejmują dokumentację medyczną.
Chcą, aby ETPCz nakazał Szwajcarii cięższą pracę nad redukcją emisji gazów cieplarnianych.

„To historyczne wydarzenie” – powiedziała agencji prasowej AFP Anne Mahrer, 64-letnia członkini klubu. Dodała, że zmiany klimatu dotykają osoby starsze nieproporcjonalnie ze względu na ryzyko chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Europejskie Obserwatorium Klimatu i Zdrowia twierdzi, że przewidywany wzrost średniej temperatury prawdopodobnie będzie miał "poważny wpływ na zdrowie publiczne" w całej Europie, zwłaszcza wśród osób starszych. Mówi się, że w ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność związana z upałem wśród osób powyżej 65 roku życia w Europie wzrosła o ponad 30%.

Szwajcarski rząd nie zaprzecza, że zmiany klimatu mogą wpływać na zdrowie – ale twierdzi, że nie można ich powiązać konkretnie ze zdrowiem starszych kobiet.

Szwajcarski rząd wezwał Europejski Trybunał Praw Człowieka do oddalenia sprawy, argumentując, że pozew jest „oczywiście bezzasadny”. Sąd stwierdził, że kilka krajów interweniowało w celu wsparcia rządu szwajcarskiego. Z dokumentów opublikowanych przez Swiss Senior Women for Climate wynika, że Austria, Irlandia i Łotwa znalazły się wśród krajów interweniujących w obronie Szwajcarii.

Europejski Trybunał Praw Człowieka służy jako sąd ostatniej instancji dla osób i grup, które wyczerpały wszystkie możliwości prawne w swoich krajach. Chociaż jakiekolwiek orzeczenie będzie miało zastosowanie tylko do Szwajcarii, jeśli zakończy się pomyślnie, sprawa może otworzyć bramy dla wielu podobnych procesów sądowych w innych krajach.

Sprawa jest jednym z trzech procesów, które obecnie toczą się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Jedna sprawa została wniesiona przez Francuza, który twierdzi, że brak wystarczającej redukcji emisji przez Francję zagraża jego życiu i domowi. Trzeci wniosek złożyło sześciu młodych ludzi z Portugalii, którzy twierdzą, że 33 kraje europejskie narażają zdrowie i życie mieszkańców, nie podejmując działań na rzecz klimatu.

Pozwy klimatyczne stają się coraz bardziej popularnym i potężnym narzędziem dla działaczy na rzecz zmian klimatu. Baza danych spraw opracowana przez Grantham Research Institute w London School of Economics i Sabin Center w Columbia Law School obejmuje ponad 2000 spraw na całym świecie, z czego około jedna czwarta została wniesiona w latach 2020-2022.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Ivana Kottasová,; “Swiss women launch landmark lawsuit in Europe claiming weak climate action breaches their human rights”; cnn.com; 2023-03-29
Ocena (3.5) Oceń: