Skaryszewskie Wstępy bez bata i przemocy

Czwartek 22.02.2018
Fot. Fundacja Centaurus Fot. Fundacja Centaurus

Kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie dobiegła końca. Na imprezie pojawiło się 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Zgodnie z zapowiedziami na Wstępach nie było przypadków handlu końmi na rzeź, a stan zdrowia zwierząt był lepszy niż w ubiegłych latach.Zgodnie z prawie 400-letnią tradycją, w Skaryszewie, w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu odbywają się dwudniowe targi końskie – Wstępy. Dawniej na targach prezentowane były walory zwierząt, niestety przez ostatnie lata większość koni prosto za Skaryszewa jechała do rzeźni. W tym roku handel końmi odbywał się na nowych zasadach.

Każdy przyjeżdżający handlarz musiał posiadać ze sobą świadectwo zdrowia konia podbite przez weterynarza. Wprowadzono też zakaz wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, a teren jarmarku został otwarty dopiero o godzinie 5:00 rano.

Przestrzegania nowego regulaminu pilnował Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Policja, Straż Pożarna, przedstawiciele lokalnego samorządu oraz członkowie fundacji pro-zwierzęcych.

Bez taryfy ulgowej

Czym zaowocował nowy regulamin? Na teren jarmarku nie wpuszczono 70 pojazdów transportowych przewożących 140 koni. Głównymi przyczynami zawrócenia samochodów było przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej samochodów oraz nieposiadanie odpowiednich oświadczeń lekarza weterynarii. Dla porównania w roku ubiegłym na „Wstępy” nie wpuszczono o wiele mniej zwierząt, było ich 79.

– Tegoroczna edycja „Wstępów” bardzo się zmieniła. Przedstawiciele służb porządkowych na terenie imprezy obecni byli w dużej liczbie. Przeprowadzali zarówno odprawy pojazdów na rogatkach wokół miasta, jak również patrolowali cały teren imprezy – podkreśla Norbert Ziemlicki, inspektor ds. ochrony zwierząt fundacji Centaurus. – Dzięki temu targi przebiegły bez niebezpiecznych incydentów, w których mogliby ucierpieć zwiedzający lub obecni na targu aktywiści, a na teren jarmarku nie wpuszczono koni niespełniających wymagań stawianych w regulaminie  – dodaje Ziemlicki.

Drugi dzień imprezy, 20 lutego, tradycyjnie jest dniem o wiele spokojniejszym od pierwszego. Liczba koni na jarmarku jest blisko dziesięć razy mniejsza – w poniedziałek było ich 264, natomiast we wtorek do Skaryszewa przyjechało 31 zwierząt.
Ekologia.pl

Źródło: https://centaurus.org.pl/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy