Środa 08.01.2020

Snajperzy zabiją około 10 tys. wielbłądów w dotkniętej suszą Australii

Prawdopodobnie około 10 000 wielbłądów ma zostać rozstrzelonych w spustoszonym przez suszę regionie Australii. Przyczyna? Duże stada spragnionych zwierząt szturmują miasta w poszukiwaniu wody, zagrażając rdzennym społecznościom.fot. shutterstockfot. shutterstock

W zeszłym tygodniu media przytaczały druzgocące doniesienia, że pół miliarda zwierząt zmarło z powodu pożarów australijskiego buszu. Teraz susza stała się tak dotkliwa, że władze kraju podjęły trudną decyzję o dalszym zabijaniu dzikiej fauny w celu ochrony zasobów.
W tym tygodniu profesjonalni snajperzy z helikopterów będą polować na wielbłądy w północno-zachodnim regionie Australii Południowej.

Lokalni urzędnicy w południowej Australii stwierdzili, że „bardzo duże” stada zwierząt wkraczają na terytoria zamieszkiwane przez społeczności wiejskie ‒ niszcząc infrastrukturę i zagrażając ich bezpieczeństwu.

Według doniesień lokalnych mediów pięciodniowy ubój w ziemiach Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) – które stanowią dom dla około 2300 rdzennych mieszkańców północno-zachodniej Australii Południowej - jest pierwszym w tym stanie. Zwierzęta zostaną zabite, a ich zwłoki spalone.

„Grupy (wielbłądów) wywierają presję na społeczności Aborygenów na Ziemiach APY, kiedy szukają wody” ‒ napisał komitet wykonawczy APY Lands w oświadczeniu. „W niektórych przypadkach martwe zwierzęta zanieczyściły ważne źródła wody i miejsca kultury”.   

Wielbłądy zostały po raz pierwszy wprowadzone do Australii w latach 40. XIX wieku, aby pomóc w eksploracji ogromnego wnętrza kontynentu. Kolejne 20 000 osobników sprowadzono z Indii w ciągu następnych sześćdziesięciu lat.

Uważa się, że Australia ma obecnie największą populację dzikich wielbłądów na świecie, a oficjalne szacunki wskazują, że ponad milion zwierząt przemierza śródlądowe pustynie tego kraju.

Zwierzęta są uważane za szkodniki, ponieważ niszczą źródła wody i rodzimą florę.

Szacuje się, że sprowadzenie populacji wielbłądów do zrównoważonego poziomu zajmie co najmniej trzy lata.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://nypost.com/2020/01/07/australia-will-have-snipers-in-helicopters-shoot-thousands-of-camels-to-conserve-water/”; data dostępu: 2020-01-08
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy