Niedziela 26.04.2020

Sprzątanie pozwoli utrzymać mózg w dobrej kondycji

Nawet lekka aktywność fizyczna, taka jak domowe porządki, może pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji ‒ wynika z badań amerykańskich naukowców.fot. shutterstockfot. shutterstock
Nawet pozornie mało intensywne ćwiczenia mogą pomóc w powstrzymaniu choroby Alzheimera ‒ przekonują naukowcy.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Jama Network Open Nicole Spartarno z Uniwersytetu w Bostonie i jej współpracownicy przez trzy dni analizowali skany mózgu 2354 dorosłych Amerykanów w średnim wieku. Badania wykazały, że około 0,2 proc. objętości mózgu zmniejsza się każdego roku po ukończeniu 60 roku życia. Ubytek lub kurczenie się tkanki mózgowej jest związane z demencją. Proces ten można spowolnić. W jaki sposób?
Po uwzględnieniu czynników, takich jak płeć, status i wiek, zespół odkrył, że każda dodatkowa godzina lekkiej aktywności fizycznej w ciągu dnia była połączona z większą objętością mózgu o 0,22%, równą nieco ponad rocznemu starzeniu się mózgu. Co więcej, osoby, które wykonały co najmniej 10 000 kroków dziennie, miały o 0,35% większą objętość mózgu niż osoby, które wykonały średnio mniej niż 5000 kroków dziennie.

„Nasze wyniki badań nie pomniejszają znaczenia umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej jako ważnej dla zdrowia. Dodajemy tylko małą cegiełkę do nauki, sugerując, że aktywność fizyczna o małej intensywności może być również ważna, szczególnie dla mózgu ” ‒ powiedziała dr Nicole Spartarno, dodając, że lekka aktywność może obejmować delikatny spacer lub prace domowe.

Odkrycia odzwierciedlają nowe wytyczne brytyjskich lekarzy i aktualne wytyczne USA, które mówią, że lekka aktywność lub krótkie ćwiczenia są korzystne dla zdrowia ‒ nawet jeśli to tylko minuta lub dwie dziennie. Tym samym badania przeciwstawiły się wcześniejszemu poglądowi, że istnieje próg, który musi zostać osiągnięty, by uzyskać korzyści z aktywności fizycznej.

Eksperci ds. Zdrowia stwierdzili, że odkrycia są zachęcające, ponieważ mniej intensywna aktywność fizyczna jest bardziej osiągalna dla większości osób w średnim i starszym wieku, w tym dla osób, które rzadziej wykonują ćwiczenia regularnie.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.techtimes.com/articles/241971/20190422/household-chores-can-keep-your-brain-young-study.htm”; data dostępu: 2019-04-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy