Czwartek 21.01.2021

Stany Zjednoczone ponownie przystąpią do paryskiego porozumienia klimatycznego

Prezydent Joe Biden podpisał w środę dekret o ponownym przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do paryskiego porozumienia klimatycznego, co było jego pierwszym poważnym działaniem mającym na celu walkę z globalnym ociepleniem.fot. shutterstockfot. shutterstock

Stany Zjednoczone ponownie przyłączą się do międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Drugi co do wielkości na świecie emitent gazów cieplarnianych wycofał się z paryskiej umowy za kadencji Donalda Trumpa. Eksperci twierdzą, że ponowne przystąpienie do porozumienia jest znaczącym krokiem administracji Bidena w kierunku odwrócenia polityki klimatycznej z ostatnich czterech lat.
Biden przysięga, że będzie szybko działać w sprawie zmian klimatycznych, a włączenie naukowców do rządu oznacza początek poważnej zmiany polityki.

Prawie każdy kraj na świecie jest objęty porozumieniem paryskim, przełomowym, niewiążącym porozumieniem między narodami w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Trump wycofał USA z porozumienia w 2017 roku. Mitchell Bernard, przewodniczący Rady Obrony Zasobów Naturalnych, powiedział, że decyzja Bidena o ponownym przystąpieniu do porozumienia sprawia, że Stany Zjednoczone staną się częścią globalnego rozwiązania, które ma na celu rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. „To szybkie i zdecydowane działanie” - powiedział Bernard w oświadczeniu.

„To przygotowuje grunt pod kompleksowe działania, których potrzebujemy, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu teraz, kiedy jest jeszcze czas na działanie”.

Mając niewielką demokratyczną większość w Senacie, Biden mógłby potencjalnie zrealizować znaczną część swojego ambitnego programu klimatycznego, w tym plan gospodarczy o wartości 2 miliardów dolarów, aby przyspieszyć przejście na czystą energię, ograniczyć emisje dwutlenku węgla z sektora energii elektrycznej do 2035 roku i osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Oczekuje się, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy sprawowania urzędu Biden podpisze falę zarządzeń wykonawczych dotyczących zmian klimatu, w tym ochrony 30% lądów i wód Ameryki do 2030 r., Ochrony Arctic National Wildlife Refuge przed odwiertami oraz przywrócenia i podniesienia roli nauki w decyzjach rządu.

Niektóre działania prawne dotyczące klimatu potrwają dłużej, w tym plan administracji dotyczący odwrócenia szeregu środowiskowych decyzji Trumpa dotyczących zasad rządzących czystym powietrzem i wodą oraz emisjami. Według badań Columbia Law School administracja Trumpa zmieniła ponad 100 zasad środowiskowych w ciągu czterech lat.

Następny duży szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w listopadzie w Glasgow w Szkocji. Kraje objęte porozumieniem podadzą zaktualizowane docelowe poziomy emisji na następną dekadę. Celem porozumienia jest utrzymanie globalnego wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z poziomami sprzed epoki przemysłowej.

Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie po Chinach.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.cnbc.com/2021/01/20/biden-inauguration-us-rejoins-paris-climate-accord.html”; data dostępu: 2021-01-21
  2. “https://www.theguardian.com/environment/2021/jan/20/paris-climate-accord-joe-biden-returns-us”; data dostępu: 2021-01-21
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy