Strażnik wystawi mandat za zakup psa na bazarze

Wtorek 11.09.2012
fot. Wistula/ Wikipedia CC fot. Wistula/ Wikipedia CC

Od września strażnicy gminni (miejscy) mogą karać mandatem za złe traktowanie zwierząt. – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.Za trzymanie psa na łańcuchu krótszym niż 3 metry można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Strażnicy miejscy mogą wystawić także mandat za nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, poza miejscem ich hodowli, czy za prowadzenie targowisk, targów i giełd, na których sprzedawane są zwierzęta domowe.

Ponadto strażnicy mogą nałożyć mandat na osobę, która prowadzi hodowlę lub posiada psa rasy uznawanej za agresywną, bez wymaganego zezwolenia.

Strażnicy uzyskali także uprawnienia do karania osób, które nie zapewniły zwierzęciu domowemu ochrony przed zimnem, upałem lub dostępu do odpowiedniej karmy czy stałego dostępu do wody.

Do tej pory strażnicy gminni nie mieli takich uprawnień. Nie mogli wystawić mandatu, a jedynie pouczyć sprawcę lub skierować sprawę do sądu. Zdaniem MSW, dzięki tym rozwiązaniom naruszający prawo szybciej poniosą konsekwencje, a sądy rozpatrujące w tego typu sprawach zostaną odciążone.

Nowe uprawnienia straży gminnych w tym zakresie wynikają z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Ekologia.pl
Moim zdaniem
Czy zgadzasz się z nadaniem nowych uprawnień dla straży gminnych (miejskich)?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy