Poniedziałek 13.06.2011

Studenci płyną na tratwie z plastikowych butelek

Tratwą, zbudowaną z ponad trzech tysięcy plastikowych butelek, płynie po Sanie trzech studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (Podkarpackie). Wyprawa zaczęła się w sobotę i zainaugurowała II Tydzień Ekologiczny.Tratwę, która waży 300 kg, zwodowano w Wyszatycach, skąd studenci dopłyną do Radymna. Tam przenocują i w niedzielę dotrą do Jarosławia.

Uczestników wyprawy na tratwie asekuruje opiekun z uczelni, ratownik i czterech innych studentów. Wszyscy oni płyną kajakami.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka jarosławskiej uczelni Joanna Burzyńska, tratwę wykonali studenci z Akademickiego Klubu Turystycznego PTTK Trekker. Zbieranie butelek wraz z budową tratwy zajęło im trzy miesiące.

„Butelki zbierali wszyscy – studenci, pracownicy. Akcja zbiórkowa trwała też w (...) akademiku. Do akcji przyłączyli się studenci wszystkich kierunków. Worki zapełnione butelkami przynosili również mieszkańcy” – dodała Burzyńska.

Do związania tratwy zużyto dwa kilometry sznurka. Butelkowa tratwa ma już za sobą próbny rejs w Radymnie, w czasie, którego okazało się, że choć pływa, to konieczne są kosmetyczne poprawki m.in. odpowiednie dociążenie. Studenci zainstalowali też burty, by zwiększyć bezpieczeństwo załogi.

Tratwę oznakowano bannerem jarosławskiej uczelni, a także transparentami i flagami przedstawiającymi logo klubu turystycznego Trekker oraz humorystycznymi napisami i rysunkami, dopingującymi do podróży.

Po spływie tratwa, jako pomnik ekologiczny stanie na parkingu przed halą sportową uczelni. „Mamy też pomysł na nakrętki, bo nic nie może się zmarnować. Zostaną sprzedane, a cały dochód przekażemy na rehabilitację 1,5-rocznej Ani, podopiecznej Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku” – zaznaczył Strug.

Spływ tratwą zainaugurował II Tydzień Ekologiczny. W jego ramach przez tydzień odbywać się będą m.in. warsztaty dla uczniów, zajęcia terenowe w szkółce leśnej, a przede wszystkim akcja Eko0las – organizatorzy będą wręczać za każde pięć kilogramów makulatury drzewko z nadleśnictwa.
PAP – Nauka w Polsce


Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy