Poniedziałek 22.11.2021

Sumatrzańskie słoniątko ginie, po tym jak traci połowę trąby w pułapce kłusowników

Indonezyjscy urzędnicy zajmujący się ochroną przyrody poinformowali, że krytycznie zagrożone słoniątko sumatrzańskie zmarło po utracie połowy trąby w pułapce zastawionej przez kłusowników.Słoń sumatrzański, fot. shutterstockSłoń sumatrzański, fot. shutterstock
Roczne słoniątko przeszło ciężką infekcję po amputacji trąby, dwa dni po tym, jak zostało znalezione przez mieszkańców wioski w Aceh Jaya. „Nie mogliśmy go uratować, ponieważ uraz był poważny i wdała się infekcja” – powiedział Agus Arianto, szef Agencji Ochrony Zasobów Naturalnych Aceh. „Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby mu pomóc”.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) podniosła status słonia sumatrzańskiego z zagrożonego na krytycznie zagrożony na Czerwonej Liście z 2012 r., głównie z powodu znacznego spadku populacji.

Dane indonezyjskiego ministerstwa leśnictwa i środowiska wykazały, że populacja słoni sumatrzańskich zmniejszyła się z 1300 w 2014 roku do około 600, w ciągu ostatnich siedmiu lat. Przyczyny? Gwałtowne wylesianie zmniejszyło siedlisko słoni i doprowadziło do narastającego konfliktu z ludźmi, a ich kły są cenione w nielegalnym handlu dziką fauną i florą.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Indonesia baby elephant dies after losing half of her trunk”; yahoo.com; 2021-11-22
Ocena (1.8) Oceń: