Środa 14.09.2022

Świat może zaoszczędzić biliony dolarów jeśli przejdzie na „zieloną stronę mocy”

Naukowcy twierdzą, że przejście na zieloną energię ma sens ekonomiczny ze względu na spadające koszty odnawialnych źródeł energii. Niskoemisyjny system energetyczny pozwoli zaoszczędzić światu do 2050 roku co najmniej 12 bilionów dolarów.fot. shutterstockfot. shutterstock

„Nawet jeśli negujesz zmiany klimatu, powinieneś być na pokładzie z tym, co promujemy” – powiedział BBC News prof. Doyne Farmer z Institute for New Economic Thinking w Oxford Martin School. „Naszym głównym wnioskiem jest to, że powinniśmy pełną parą przejść na zieloną energię, ponieważ pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze”. Ile dokładnie? Jeśli do 2050 r. uda nam się przejść do świata zerowych paliw kopalnych, że świat może zaoszczędzić nawet 12 bilionów dolarów.
Od dziesięcioleci naukowcy wzywają do przejścia na czystą energię, aby zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych, ale obawy, że takie przejście byłoby kosztowne i zaszkodziłoby gospodarce, hamowały postęp.

Jednak badanie z Oxford Martin Program na temat transformacji post-węglowej opublikowane w Joule pokazuje coś odwrotnego: ambitne, zdecydowane przejście na technologie zielonej energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodorowa, prawdopodobnie pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.

Ustalenia raportu opierają się na analizie historycznych danych dotyczących cen odnawialnych źródeł energii i paliw kopalnych, a następnie modelowaniu ich prawdopodobnych zmian w przyszłości.

Dane dotyczące paliw kopalnych sięgają ponad 100 lat wstecz pokazują, że po uwzględnieniu inflacji i zmienności rynku cena niewiele się zmieniła.

Odnawialne źródła energii istnieją dopiero od kilku dekad, więc danych jest mniej. Jednak w tym czasie ciągłe doskonalenie technologii pokazało, że koszt energii słonecznej i wiatrowej sukcesywnie spada, w tempie zbliżonym do 10% rocznie.

„Nasze najnowsze badania pokazują, że skalowanie kluczowych zielonych technologii będzie nadal obniżać ich koszty, a im szybciej pójdziemy w tym kierunku, tym więcej zaoszczędzimy” – mówi dr Rupert Way, główny autor raportu ze Smith School of Enterprise and the Environment.

„Istnieje powszechne błędne przekonanie, że przejście na czystą, zieloną energię będzie bolesne, kosztowne i oznaczać będzie poświęcenie dla nas wszystkich – ale to po prostu jest błędne”, mówi ekonomista Doyne Farmer. „Koszty odnawialne mają tendencję spadkową od dziesięcioleci. W wielu sytuacjach są już tańsze niż paliwa kopalne i, jak pokazują nasze badania, w nadchodzących latach staną się tańsze niż paliwa kopalne w prawie wszystkich zastosowaniach. A jeśli przyspieszymy transformację , ich ceny jeszcze bardziej spadną."

W przeszłości analitycy przeszacowywali koszty zielonych technologii. Na przykład rzeczywisty koszt energii słonecznej spadł dwukrotnie szybciej niż zakładały najbardziej ambitne prognozy. Historyczny pesymizm wokół energii odnawialnej jest sprzeczny z ulepszeniami technologicznymi w przeszłości, co zablokowało „ludzkość w kosztownej i niebezpiecznej przyszłości energetycznej”.

Zdaniem autorów, gdy uwzględni się szkody gospodarcze spowodowane zmianami klimatu, korzyści stają się przytłaczające. Scenariusz szybkiej transformacji może przynieść oszczędności do 255 bilionów dolarów, a nawet 755 bilionów dolarów do 2070 roku, w zależności od pewnych parametrów ekonomicznych.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Joule i są wynikiem współpracy między Institute for New Economic Thinking przy Oxford Martin School, Oxford Martin Program on the Post-Carbon Transition, Smith School of Enterprise & Environment na Uniwersytecie Oksfordzkim, oraz SoDa Labs na Uniwersytecie Monash.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Switching to renewable energy could save trillions - study”; bbc.com; 2022-09-14
Ocena (3.0) Oceń: