Czwartek 23.01.2020

Światowe zużycie zasobów na rekordowo wysokim poziomie

Ilość materiałów zużywanych przez ludzkość przekroczyła 100 miliardów ton rocznie, ale odsetek poddawanych recyklingowi niestety spada ‒ wynika z najnowszego raportu Circle Economy. Autorzy opracowania ostrzegają, że traktowanie światowych zasobów jako nieograniczone prowadzi nas prosto do globalnej katastrofy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Materiały wykorzystywane przez globalną gospodarkę wzrosły czterokrotnie od 1970 r., Znacznie szybciej niż populacja, która się podwoiła. W ciągu ostatnich dwóch lat konsumpcja wzrosła o ponad 8%, ale ponowne wykorzystanie zasobów spadło z 9,1% do 8,6%.
Raport, opracowany przez firmę Circle Economy, został opublikowany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Pokazuje, że średnio każda osoba na Ziemi zużywa ponad 13 ton materiałów rocznie. Ale raport wykazał również, że niektóre narody robią kroki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, w której energia odnawialna stanowi podstawę systemów, w których odpady i zanieczyszczenia są zredukowane do zera.

„Ryzykujemy globalną katastrofę, jeśli będziemy nadal traktować światowe zasoby tak, jakby były nieograniczone” ‒ powiedział Harald Friedl, dyrektor naczelny Circle Economy. „Rządy muszą pilnie przyjąć rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym, jeśli chcemy osiągnąć wysoką jakość życia dla blisko 10 miliardów ludzi w połowie wieku bez destabilizacji procesów planetarnych”.

Marc de Wit, główny autor raportu, powiedział: „Wciąż napędzamy nasz wzrost i zamożność poprzez wydobywanie nieodnawialnych zasobów. Nie możemy tego robić w nieskończoność”.

W raporcie stwierdzono, że w 2017 r., zużyto 100,6 mld ton materiałów. Połowa z tych zasobów to piasek, glina, żwir i cement wykorzystywane do budowy, a także inne minerały wydobywane w celu produkcji nawozów. Węgiel, ropa i gaz stanowią 15%, a rudy metali 10%. Ostatnie 20 proc. to rośliny i drzewa wykorzystywane do produkcji pożywienia i paliwa.

Prawie jedna trzecia tych materiałów pozostaje w użyciu, jako budynki i pojazdy. Ale 15% jest emitowane do atmosfery jako gazy cieplarniane, a prawie jedna czwarta trafia do środowiska, są to głównie tworzywa sztuczne, które trafiają do rzek i oceanów. Jedna trzecia materiałów jest traktowana jako odpad i trafia głównie na składowiska i zwałowiska. Zaledwie 8,6% podlega recyklingowi.

„Ten raport jest alarmujący”, powiedziała Carolina Schmidt, minister środowiska Chile. „Musimy wdrożyć odpowiednie polityki, aby naprawdę katalizować tę transformację [do gospodarki o obiegu zamkniętym]”.

Cristianne Close z grupy ochronnej WWF powiedział: „Gospodarka o obiegu zamkniętym zapewnia ramy dla ograniczania naszego wpływu, ochrony ekosystemów i życia w ramach jednej planety”.

Raport mówi, że zwiększenie recyklingu może zwiększyć konkurencyjność gospodarek, poprawić warunki życia i pomóc w osiągnięciu celów w zakresie emisji i uniknąć wylesiania. Już 13 krajów europejskich przyjęło mapy drogowe dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym Francja, Niemcy i Hiszpania. Kolumbia stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wprowadził podobną politykę w 2019 r.

Janez Potočnik, były europejski komisarz ds. Środowiska i współprzewodniczący międzynarodowego panelu ds. Zasobów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, powiedział, że świat musi nauczyć się robić więcej za mniej i zastępować własność dzieleniem.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/jan/22/worlds-consumption-of-materials-hits-record-100bn-tonnes-a-year”; data dostępu: 2020-01-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy