Środa 03.11.2021

Światowi liderzy zobowiązują się do zakończenia wylesiania do 2030 r.

Przywódcy ponad 100 krajów, w tym Brazylii, Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych, zadeklarowali podczas rozmów klimatycznych w Glasgow, że do 2030 r. położą kres wylesianiu. Przełomowa umowa odzwierciedla rosnące uznanie roli natury w walce z globalnym ociepleniem.fot. shutterstockfot. shutterstock

Deklaracja złożona w poniedziałek w sprawie użytkowania lasów i gruntów obejmie lasy o łącznej powierzchni ponad 13 milionów km kwadratowych, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro premiera Wielkiej Brytanii w imieniu przywódców.

„Te wielkie, tętniące życiem ekosystemy – te katedry natury – są płucami naszej planety” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Zobowiązanie będzie wymagać „dalszych działań transformacyjnych”, jak głosi deklaracja, w celu zachowania lasów, jako kluczowych magazynów dwutlenku węgla i spowolnienia tempa globalnego ocieplenia.

Sednem planu jest dążenie do zmniejszenia lukratywnych zachęt finansowych do wycinania lasów. Większość światowego wylesiania jest napędzana popytem na żywność, zmuszając ludzi do ścinania drzew, aby zrobić miejsce dla bydła, soi, kakao i oleju palmowego.

Niemniej jednak zobowiązanie podkreśla rosnącą świadomość roli natury w walce z kryzysem klimatycznym, co Wielka Brytania starała się podkreślić podczas szczytu klimatycznego.

Dlaczego lasy są tak ważne dla środowiska? Nienaruszone lasy i torfowiska są naturalnymi magazynami węgla. Ale kiedy te obszary są wycinane, spalone lub osuszane, ekosystemy przestawiają się na uwalnianie gazów cieplarnianych.

Dwanaście krajów przeznaczyło 12 miliardów dolarów, a firmy prywatne zobowiązały się do przekazania 7 miliardów dolarów na ochronę i odnowę lasów, w tym 1,7 miliarda dla ludności rdzennej. Ponad 30 instytucji finansowych również obiecało zaprzestać inwestowania w firmy odpowiedzialne za wylesianie. A nowy zestaw wytycznych oferuje drogę do wyeliminowania wylesiania z łańcuchów dostaw.

Zobowiązania finansowe zostały podjęte w celu znacznego zwiększenia inwestycji zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego w obszary takie jak zrównoważone rolnictwo, ochrona i odtwarzanie lasów oraz wsparcie dla społeczności tubylczych często bezpośrednio dotkniętych wylesianiem.

Prezydent Biden powiedział, że będzie współpracował z Kongresem, aby wyasygnować do 9 miliardów dolarów na globalny wysiłek do 2030 r.

„Ochrona lasów i innych ekosystemów może i powinna odgrywać ważną rolę w realizacji naszych ambitnych celów klimatycznych” – powiedział. Chociaż liczba ta nie spełniała obietnicy kampanii w wysokości 20 miliardów dolarów dla Amazonii, oznacza to ogromny wzrost w stosunku do wcześniejszych wysiłków Stanów Zjednoczonych.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: