Wtorek 22.12.2020

Światowy przemysł spożywczy przyczynia się do szybkiej utraty siedlisk

Badania wykazały, że światowy system żywnościowy jest na dobrej drodze do spowodowania szybkich i rozległych szkód ekologicznych, przy czym prawie 90% zwierząt lądowych może stracić część swoich siedlisk do 2050 roku.fot. shutterstockfot. shutterstock

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Sustainability pokazuje, że jeśli przemysł spożywczy nie ulegnie szybkim przemianom, nie zmieni tego, co ludzie jedzą i jak ta żywność jest produkowana, świat stanie w obliczu powszechnej utraty różnorodności biologicznej.
Główny autor badania, David Williams z Leeds University, powiedział, że bez fundamentalnych zmian do 2050 roku miliony kilometrów kwadratowych naturalnych siedlisk mogą zostać utracone.

„Ostatecznie musimy zmienić to, co jemy i jak jest to jedzenie produkowane, jeśli zamierzamy chronić dziką przyrodę w skali globalnej” ‒ dodał.

Międzynarodowy zespół badawczy był kierowany przez naukowców z University of Leeds i University of Oxford. W badaniu oszacowano, jak ewoluujące systemy żywnościowe wpłyną na różnorodność biologiczną. Analiza wykazała, że straty będą szczególnie dotkliwe w Afryce Subsaharyjskiej oraz w części Ameryki Środkowej i Południowej.

Michael Clark, jeden z autorów analizy z University of Oxford, powiedział, że podczas gdy konwencjonalne taktyki ochrony, takie jak tworzenie nowych obszarów chronionych lub wprowadzanie ustawodawstwa w celu ochrony określonych gatunków, były konieczne, badania podkreśliły znaczenie „zmniejszenia ostatecznych obciążeń bioróżnorodności - takich jak ekspansja rolnictwa ”.

W badaniu sprawdzono potencjalny wpływ wprowadzenia ambitnych zmian w określonych regionach lub krajach, od spożywania mniejszej ilości mięsa po ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności; wzrost plonów do międzynarodowego planowania zagospodarowania przestrzennego.

Autorzy twierdzą, że to zróżnicowane podejście umożliwia decydentom określenie, które zmiany przyniosą największe korzyści w ich kraju lub regionie, wskazując na przykład, że zwiększenie plonów rolnych przyniosłoby prawdopodobnie ogromne korzyści dla różnorodności biologicznej w Afryce Subsaharyjskiej.

Z kolei przejście na zdrowszą dietę przyniosłoby duże korzyści w Ameryce Północnej, ale jest mniej prawdopodobne, że przyniesie duże korzyści w regionach, w których spożycie mięsa jest niskie, a brak bezpieczeństwa żywnościowego wysoki.

„Co ważne, musimy zrobić wszystkie te rzeczy. Żadne podejście samo w sobie nie jest wystarczające. Ale przy globalnej koordynacji i szybkich działaniach powinno być możliwe zapewnienie zdrowego odżywiania światowej populacji w 2050 r. Bez większych strat w siedliskach ” - powiedział Clark.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/21/global-food-industry-to-drive-rapid-habitat-loss-research”; data dostępu: 2020-12-22
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy