Czwartek 02.11.2023

Szokujące okrucieństwo na fermach ryb w Polsce

Patroszenie żywych jeszcze ryb, wydłubywanie oczu łyżką, wyjmowanie z wody i pakowanie do plastikowych worków bez wody - śledztwo Compassion in World Farming Polska ujawniło przerażające traktowanie ryb, które bez uprzedniego ogłuszenia były poddawane brutalnym praktykom.Śledztwo na polskich fermach pstrągów,  © Compassion in World Farming PolskaŚledztwo na polskich fermach pstrągów, © Compassion in World Farming Polska
Każdego roku w podobnych hodowlach w całej UE hoduje się nawet do 1,2 miliarda ryb różnych gatunków, przy czym pstrąg jest najczęściej hodowaną rybą w naszym regionie. W 2020 roku w Polsce wyprodukowano prawie 20 tysięcy ton pstrąga tęczowego – to około 28 milionów ryb. W 2022 r. z Polski wyeksportowano ponad 8,5 tys. ton pstrąga tęczowego do innych krajów UE i poza nią. Polska jest 4. krajem unijnym produkującym jego największą ilość. Przodują: Francja, Włochy, Dania, ale hodowle znajdują się w większości krajów UE - pstrągi to ryby hodowane w największej liczbie i o najwyższej ogólnej wartości pieniężnej w UE.
A jak wygląda hodowla pstrąga w Polsce?

Elektryczne urządzenia ogłuszające, mające na celu zminimalizowanie bólu, okazywały się nieskuteczne: zwierzęta były wielokrotnie rażone prądem, przeżywając dalsze cierpienie i strach wciąż na nowo. Zbiorniki z rybami były przepełnione, niektóre z nich były ranne z brakującymi płetwami, a także chore z infekcjami grzybiczymi. – czytamy w raporcie Compassion in World Farming Polska.  

Oprócz ujawnienia okrucieństwa wobec zwierząt, śledztwo wykazało także zanieczyszczenie środowiska powodowane przez tego typu hodowle. Na wszystkich fermach, z wyjątkiem jednej, jakość wody była fatalna - w stawach zalegały ciała martwych zwierząt, odchody i resztki paszy.

Compassion in World Farming Polska przypomina, że ryby są zdolne do odczuwania bólu i cierpienia, podobnie jak inne gatunki zwierząt. Ryby są inteligentne i wrażliwe, eksplorują swoje otoczenie, podróżują, nawiązują relacje społeczne, polują i bawią się. Niektóre gatunki troszczą się o swoje młode i potrafią posługiwać się narzędziami podobnie jak ludzie.

„Śledczy byli świadkami wstrząsających praktyk i niedopuszczalne jest zatem pozwalanie na dalsze stosowanie tak barbarzyńskich metod hodowli i uboju. Konieczne jest wprowadzenie wymogów prawnych dotyczących hodowli, transportu i uboju nie tylko pstrągów, ale – w szerszym kontekście – różnych gatunków ryb z równoległymi wymogami dotyczącymi importowanych zwierząt wodnych z krajów spoza UE.” –  mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Fundacji Compassion in World Farming Polska.

Wyniki dochodzenia na polskich fermach pstrąga nie są odosobnione. Podobne warunki hodowli innych ryb pokazały wcześniejsze śledztwa prowadzone przez Compassion in World Farming i inne organizacje, w tym L214 i Essere Animali. Niestety większość ryb hodowanych w UE jest zabijana w niehumanitarny sposób, a ich dobrostan nie jest dobrze chroniony podczas hodowli i wykonywania wobec nich różnych czynności.

Fundacja Compassion in World Farming Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o niezwłoczne wprowadzenie przepisów chroniących dobrostan ryb hodowlanych, ujawniając nowe materiały filmowe pokazujące szokujące i szeroko rozpowszechnione okrucieństwo na fermach pstrąga na terenie Unii Europejskiej.
Ekologia.pl (JSz)
 

Ocena (4.0) Oceń: