Środa 03.07.2019

Tak gorąco jeszcze nie było!

Ostatni miesiąc był najgorętszym czerwcem w historii meteorologicznych pomiarów. Takie fale upałów w przyszłości będą się powtarzały, ale będą też miały tendencję do wydłużania się ‒ ostrzegają naukowcy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Dane dostarczone przez Copernicus Climate Change Service (C3S), pokazały, że średnia temperatura na świecie w czerwcu 2019 r. była najwyższa w historii pomiarów meteorologicznych. W Europie temperatura była o 3 st. C wyższa od średniej z czerwca sprzed stu lat, a globalnie była wyższa o ponad 1 st. C. Ponadto fale upałów uderzające w Europę są częstsze i bardziej dotkliwe niż przewidywały wcześniejsze modele klimatyczne.
Europejska fala upałów złamała rekordy temperatury w wielu lokalizacjach we Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. We Francji 28 czerwca rekord został pobity o ponad 1,5 C, kiedy w pobliżu miasta Nîmes odnotowano  45,9 st. C.  

Dr Friederike Otto z Uniwersytetu w Oksfordzie, jeden z naukowców stojących za nową analizą, powiedział: „To nam przypomina, że zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz. To nie jest problem tylko naszych dzieci. ”

Inny członek zespołu, Geert Jan van Oldenborgh, z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego, powiedział: „Jeśli obserwowany trend będzie kontynuowany, [nawet] przy paryskim celu 2 st. C takie fale upałów będą normą w czerwcu.”

W najnowszym badaniu przeanalizowano najgorętszy trzydniowy okres upałów w zeszłym miesiącu we Francji - od 26 do 28 czerwca. Naukowcy wykorzystali średnie dzienne temperatury, ponieważ są one lepszym wskaźnikiem wpływu na zdrowie niż temperatury maksymalne lub minimalne. Średnia dla tych trzech dni i nocy wynosiła 27,5 ° C.

Naukowcy wykorzystali zapisy temperatury sięgające 1901 r., by ocenić prawdopodobieństwo takich ekstremalnych upałów w przeszłości. Zbadali także modele klimatyczne, by ocenić wpływ globalnego ocieplenia.  Na podstawie tych analiz badacze doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka spowodowały, że w przyszłości prawdopodobnie zobaczymy więcej takich wydarzeń. Naukowcy wskazują, że te ekstremalne temperatury mogą wynikać też częściowo ze zmian w użytkowaniu gruntów, wilgotności gleby i nawadniania, rozwoju miast i zanieczyszczenia powietrza, które również mogą wpływać na temperaturę.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2019/jul/02/climate-change-european-heatwave-likelier”; data dostępu: 2019-07-03
  2. “https://www.worldweatherattribution.org/human-contribution-to-record-breaking-june-2019-heatwave-in-france/”; data dostępu: 2019-07-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy