Czwartek 09.03.2023

Tak źle jeszcze nie było! 171 bilionów plastikowych śmieci pływa w oceanach

Na powierzchni oceanu unosi się ponad 170 bilionów – czyli 2 miliony ton – maleńkich cząstek plastiku, a wiele z nich dostało się tam po 2004 roku – wynika z najnowszego artykułu opublikowanego na łamach Plos One.Fot. Lewis Burnett/ShutterstockFot. Lewis Burnett/Shutterstock
Recenzowany artykuł został napisany przez Marcusa Eriksena z 5 Gyres Institute, kalifornijskiej organizacji non-profit zajmującej się zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi oraz badaczy z innych organizacji i uniwersytetów. Już w 2014 roku podjęto próbę oszacowania ilości plastiku pływającego w prądach oceanicznych. Zaktualizowana publikacja opiera się na danych ze znacznie rozszerzonego zestawu próbek - prawie 12 000 - z oceanów na całym świecie.
W tym badaniu próbki pobrano, przeciągając siatkę o wyjątkowo drobnych oczkach przez kilka kilometrów po powierzchni oceanu, aby określić średnią ilość cząstek na kilometr wody. Następnie model komputerowy przeanalizował, w jaki sposób plastik koncentruje się, gdy opuszcza rzeki, wybrzeża i szlaki żeglugowe. Na tej podstawie naukowcy dokonali ekstrapolacji na szacunkową liczbę elementów dla globalnego oceanu. Następnie przetestowali swój model pod kątem rzeczywistych stężeń.

Pobrane w latach 1979-2019 próbki ujawniają szybki i bezprecedensowy wzrost ilości plastiku w oceanach od 2005 roku. Eriksen mówi, że było to spowodowane kilkoma czynnikami: dramatycznym wzrostem ogólnej produkcji tworzyw sztucznych, większą ilością mikrodrobin plastiku (w wyniku rozpadu starszych tworzyw sztucznych w czasie) oraz brakiem międzynarodowych przepisów dotyczących zanieczyszczenia mórz.

„System jest przytłoczony całym tym zanieczyszczeniem” – powiedział. „Potrzebujemy strategii zapobiegawczych, a nie tylko skupiania się na sprzątaniu i recyklingu. Musimy znaleźć zamienniki produktów jednorazowego użytku [plastik], ponieważ recykling po prostu nie działa”.

Raport pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak pojawiła się treść przełomowego traktatu ONZ, którego celem jest ochrona 30% oceanów. Porozumienie to zakłada stworzenie rezerwatów, w których połowy byłyby zakazane, a działalność wydobywcza, byłaby ograniczona. Nie powstrzymałoby to jednak zanieczyszczenia mórz tworzywami sztucznymi, które jest w dużej mierze spowodowane spływem z plastiku z lądów.

Pastwa zgodziły się opracować ramy globalnego traktatu dotyczącego tworzyw sztucznych, ale nie osiągnięto porozumienia. Wiosną tego roku odbędzie się druga runda negocjacji ONZ w sprawie tworzyw sztucznych. Tymczasem większość krajów pozostaje w tyle nawet w budowie infrastruktury, która zapobiegałaby przedostawaniu się plastikowych śmieci do środowiska. W zeszłym tygodniu Europejski Bank Inwestycyjny opublikował badanie, w którym stwierdzono, że brakuje 6,7 miliarda euro (7,6 miliarda dolarów) w finansowaniu infrastruktury sortowania i recyklingu, której Europa potrzebuje, aby osiągnąć swój cel, jakim jest znaczne zwiększenie zawartości recyklingu w produktach z tworzyw sztucznych do 2025 roku.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Georgina Rannard; “Oceans littered with 171 trillion plastic pieces”; bbc.com; 2023-03-09
Ocena (4.3) Oceń: