Czwartek 22.11.2018

Tanie i proste sposoby na globalne ocieplenie

Naukowcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi. A okazuje się, że rozwiązanie tego problemu leży w naturze. Sama przyroda, czyli lasy, pola i tereny podmokłe są w stanie pochłonąć 21 proc. całkowitych emisji gazów cieplarnianych w USA - czyli zniwelować szkodliwe emisje ze wszystkich samochodów na amerykańskich drogach ‒ wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Science Advances”.pixabay.compixabay.com

Natura daje nam proste i tanie rozwiązania do walki z globalnym ociepleniem ‒ przekonują amerykańscy naukowcy z organizacji ekologicznej Nature Conservancy. Zdaniem badaczy przyroda może odgrywać znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, zacznie większą niż wcześniej sądzono.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma „Science Advances” wykazało, że natura jest w stanie uciąć jedną czwartą rocznych emisji netto w danym kraju. Wystarczy zastosować 21 prostych rozwiązań, by poprawić klimat. Największy potencjał w walce z globalnym ociepleniem ma zalesianie. Zdaniem naukowców sadzenie drzew, to większe ilości pochłoniętego dwutlenku węgla, co jest równoważne z wyeliminowaniem emisji z 65 milionów samochodów osobowych. Inne wysokowydajne rozwiązania w zakresie lasów, to kontrolowane wypalanie i planowe przerzedzanie lasów, które mają zmniejszyć ryzyko wielkich pożarów. Dużą rolę w walce z zmianami klimatu odgrywają ziemie uprawne. Stosowanie naturalnych metod upraw i zmniejszenie ilości używanych nawozów pozwoli zmniejszyć ilości azotu uwalnianego do atmosfery.

„Jednym z największych aktywów Ameryki jest jej ziemia. Dzięki zmianom w zarządzaniu, a także ochronie i przywracaniu naturalnych terenów, udowodniliśmy, że możemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i poprawić jakość wody, polepszyć siedliska ryb i dzikich zwierząt oraz mieć lepsze gleby, aby rozwijać naszą żywność, wszystko w tym samym czasie” ‒ powiedział jeden z autorów badania, Joe Fargione, dyrektor ds. nauki w Nature Conservancy.

„Wycinanie lasów uwalnia węgiel do atmosfery, a to przyczynia się do wzrostu temperatur” ‒ dodał współautor badania, Christopher A. Williams, naukowiec zajmujący się środowiskiem i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Clark w Massachusetts. „Właściciele i zarządcy gruntów zastanawiają się, w jaki sposób mogą wykorzystać swoją bazę lądową do spowolnienia tempa zmian klimatu, ale do tej pory brakowało im danych potrzebnych do oceny tego potencjału.”  

„Oszacowaliśmy, ile lasów każdego roku tracimy w USA i ile węgla uwalnia się do atmosfery. Odwrócenie tych trendów pomoże nam wyrwać się ze szponów globalnego ocieplenia” ‒ dodał Williams.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia

  1. “Natural solutions reduce global warming: Clark University + The Nature Conservancy”; data dostępu: 2018-11-22
  2. “https://www.nature.org/en-us/explore/newsroom/natural-climate-solutions-study/”; data dostępu: 2018-11-22
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy