Piątek 10.12.2021

Te choinki mogą poprawić nasze zdrowie

Sztuczne drzewa zyskały na popularności ze względu na ich wygodę i długowieczność, ale nie oferują takich samych korzyści dla zdrowia psychicznego, jak spędzanie czasu wokół prawdziwych choinek.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ludzie od wieków dekorują swoje domy zimą prawdziwymi, wiecznie zielonymi roślinami, takimi jak ostrokrzew, bluszcz, wawrzyn. Starożytni Egipcjanie używali wiecznie zielonych wieńców, aby symbolizować życie wieczne. Podczas przesilenia nordyccy poganie sprowadzali wiecznie zielone rośliny, a nawet całe drzewa, aby odpędzić duchy i pobłogosławić mieszkańców. Pierwsi chrześcijanie wprowadzali zieleń do swoich domów jako znak życia wiecznego, a wieczne duchowe życie człowieka reprezentowane było przez drzewa iglaste. Zimozielone rośliny wydają się żywe, gdy wszystko inne wydaje się martwe. Jak współcześnie odnosimy się do tradycji i jakie korzyści może ona nam przynieść?
Wystawianie się na działanie środowiska naturalnego zmniejsza stres. Liczne badania wykazały, że kąpiele leśne, czyli świadomy spacer po lesie, może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie, obniżając m. in. poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Według badań opublikowanych w International Journal of Environmental Health Research, ludzie nadal mogą czerpać te same korzyści z kąpieli leśnych – takie jak redukcja stresu – stawiając na rośliny domowe.

„Także posiadanie prawdziwej choinki przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym zmniejszenie lęku i depresji” - powiedział Charlie Hall, profesor na wydziale nauk ogrodniczych na Texas A&M University w College Station. „Jeśli pójdziesz i wybierzesz swoje drzewko na farmie choinek z bliskimi, to korzyści dla zdrowia psychicznego będą jeszcze większe. Wybór drzewa z innymi osobami sprzyja nawiązywaniu więzi.” – dodał.

Sztuczne drzewa, szczególnie te bardziej realistyczne mogą zapewnić pewne korzyści dla zdrowia psychicznego. Z drugiej strony wiecznie zielone drzewa są świetnymi producentami fitoncydu, substancji chemicznej, która zwiększa aktywność komórek (ang. Natural Killer – „urodzeni” zabójcy) - powiedział Hall. Dodał, że komórki NK zwalczają infekcje wirusowe i są częścią naszego układu odpornościowego.

Pomimo tego, że większość choinek jest ścinana przy pniu, kiedy trafiają do naszych domów, ludzie nadal mogą czerpać korzyści z ich naturalnego charakteru. Poprzez fotosyntezę drzewa wytwarzają świeży tlen. „Dopóki igły są zielone i jest światło, zachodzi fotosynteza” – powiedział Hall. Dlatego tak ważne jest podlewanie ściętego drzewa – wyjaśnił.

Choinki wytwarzają również drzewny zapach, który może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

„Jak na nas wpływają, może zależeć nie tylko od właściwości chemicznych związanych z olejkami drzewnymi, ale także od wspomnień. ” – powiedziała psycholog Sonja Peterson-Lewis, profesor nadzwyczajny Temple University w Filadelfii. 

Posiadanie prawdziwej choinki może czasami przywołać pozytywne lub negatywne wspomnienia. Jeśli tradycja nie poprawia twojego samopoczucia psychicznego, że dobrze jest odpuścić i budować nowe.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Megan Marples ; “These Christmas trees may improve your health”; cnn.com; 2021-12-10
Ocena (3.0) Oceń: